PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

HYPERTYREÓZA U PACIENTA S VAZOSPASTICKOU ANGINOU, PO ZÁSTAVĚ OBĚHU NA PODKLADĚ MALIGNÍ ARYTMIE – PŘÍČINA NEBO SOUHRA NÁHOD?
Tématický okruh: Zajímavé případy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 104

Chvátalová J.1, Rezek M.1, Moravcová H.1

1 49, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Brno


Prezentujeme případ doposud neléčeného 53letého muže iniciálně hospitalizovaného pro plicní edém při hypertenzní krizi. Pro vstupní fibrilaci síní zaléčen bolusy amiodaronu. Na ECHO srdce hypertrofická levá komora, jinak nález v normě. Laboratorně mírná elevace kardiomarkerů, štítná žláza v normě. Koronarograficky bez stenóz na koronárních tepnách. Po diuretické a antihypertenzní léčbě stabilizace stavu, pacient propuštěn do ambulantní péče.
O tři měsíce později v domácím prostředí náhlá zástava oběhu při fibrilaci komor, pacient úspěšně zresuscitován. V době zástavy byl náhodou napojen na Holter EKG, kde patrné ST elevace s následným rozvojem maligní arytmie. Indikována rekoronarografie s acetylcholinovým testem, který prokázal pozitivní vazoreaktivitu koronárních tepen, patrné difúzní spasmy několika tepen. Upravena medikace, pacient zajištěn ICD a po stabilizaci propuštěn.
S odstupem měsíce zachyceny na homemonitoringu ICD opakované komorové tachykardie a fibrilace komor s adekvátní terapií ICD. Laboratorně nově těžká hypertyreóza, zaléčena thyreostatiky a kortikoidy s dobrým klinickým efektem, postupný pokles hladiny hormonů štítné žlázy, telemetricky vymizení komorových tachykardií. Na ambulantních kontrolách pacient nadále bez potíží, bez dalších výbojů ICD.
Není zcela jasné, zda se vazospasmy rozvinuly následkem indukované hyperthyreózy, nebo zda byly přítomny od počátku, stály již za vznikem plicního edému a jejich koincidence s hypertyreózou je čistě náhodná.