Úvod: V současnosti existuje málo dat o tom, který lék by měl být použit ke kontrole tlaku u pacientů s rezistentní hypertenzí. V předchozí randomizované studii byl spironolaktonem ovlivněn pouze systolický tlak. Tato studie byla iniciována ke zhodnocení účinku spironolaktonu na snížení krevního tlaku (TK) u pacientů s rezistentní arteriální hypertenzi.
Metodika: Do multicentrické, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie ASPIRANT-EXT byli zařazováni pacienti se systolickým TK v ordinaci >140 mmHg nebo diastolickým TK >90 mmHg přes léčbu minimálně třemi různými antihypertenzivy, včetně diuretika. 161 pacientů bylo randomizováno k užívání spironolaktonu nebo placeba metodou prosté randomizace. Naším primárním cílem bylo prokázat statisticky významný rozdíl v poklesu průměrného denního systolického a diastolického tlaku při ambulantním monitorování krevního tlaku (ABPM) po 8 týdnech léčby mezi skupinami užívajícími spironolakton a placebo. Studie byla registrována v registru ClinicalTrials.gov, číslo NCT00524615.
Výsledky: Analýza byla provedena s daty 150 pacientů (74 ve spironolaktonové skupině a 76 v placebové skupině). Po 8 týdnech byl rozdíl v poklesu průměrného denního tlaku při ABPM mezi skupinami -9,8 mmHg pro systolický (p<0,001) a -3,3 mmHg pro diastolický TK (p=0,013). Hodnoty nočního systolického TK při ABPM, 24-hodinového tlaku ABPM a TK v ordinaci byly spironolaktonem významně sníženy (rozdíl -13,0, -10,5 a -9,9 mmHg; p<0,001 pro všechny), stejně jako odpovídající hodnoty diastolického TK (-6,4, -3,5 a -3,0 mmHg; p<0,001, p=0,005 a p=0,003).
Závěr: Spironolakton je účinný lék k léčbě rezistentní arteriální hypertenze, který významně snižuje jak systolický, tak diastolický krevní tlak.