61-letá žena, kuřačka, s dyslipidémii, od dubna 2012 sledována ve spádové interní ambulanci pro srdeční selhání funkčně NYHA II-III. Bližšímu dovyšetření stavu se bránila, diuretická léčba jednoznačně s efektem. V listopadu 2012 pacientka poprvé vyšetřena v naší kardiologické ambulanci včetně UZ TTE. Dle TTE vyšetření těžká systolická dysfunkce dilatované LK, EF 20%, s akinesou anteroseptoapikálně, navíc popsáno pseudoaneurysma LK cca 30x40mm, se vstupem v apikálním segmentu LK posterolaterálně. PSA se nejevilo promývané, z malé části bylo trombozované. Navrženou akutní hospitalizaci pacientka odmítla. V prosinci 2012 plánovaně přijata na na naše odd. k došetření. Kontrolní TTE prokazuje plně trombozovanou oblast PSA (vývoj oproti vstupnímu nálezu), dle koronarografie nemoc 2 tepen (RIA, ACD), dle ventrikulografie rozsáhlá akinesa přední stěny, hrotu, apikální 1/3 spodní stěny, dále trombus v hrotu LK, bez průkazu prosakování kontrastní látky mimo dutinu LK.
S ohledem na vstupní UZ TTE doplněno MRI srdce, dle kterého je aneurysmatická dilatace hrotu LK, hrot vyplněn rozsáhlým trombem. Zevní kontura trombu je kryta semitransmurálně až transmurálně jizevnatě postischemicky proměněným myokardem. V povodí RIA neprokázán viabilní myokard. O pseudoaneurysma se dle MRI nejedná.
Nálezy prezentovány na KCH indikačním semináři, který nedoporučuje revakularizaci v povodí RIA, ani případný chir. výkon na LK (vysoké riziko).
Nastavena léčba ICHS a CHSS, dále LMWH v terapeutické dávce.
V lednu 2013 pacientce implantován ICD z primárně preventivní indikace NSS, provedena ablace typické AVNRT.
V dalším plánu je nastavení antikoagulační léčby warfarinem a PCI na ACD s výhledem triple therapy. Vzhledem k rozporu mezi interpretací UZ TTE a MRI plánovano doplnění UZ TTE s kontrastem a MRI srdce (duben 2013). Pacientka bude nadále sledována na na naší amb.