Fyzioterapeut v ambulantní péči o kardiologicky nemocné
Úvod:Efekt léčby kardiaků spočívá v komplexním přístupu, jeho nedílnou součástí je včasná a odborně vedená pohybová aktivita. Současné vzdělání fyzioterapeutů umožňuje dokonalé vedení pohybu kardiaků v souladu s kontrolou režimových a stravovacích návyků.
Odborně vyškolený fyzioterapeut v návaznosti na práci kardiologa provede kineziologické vyšetření. Další postup záleží na základním onemocnění, fyzické kondici a schopnosti pohybového rozsahu.Znalost anaerobního prahu (spiroergometrie) umožňuje optimální zatížení nemocného, individuální znalost metabolických podmínek.
Metodika:Cvičení probíhá ve speciálně vybavené tělocvičně na řízených trenažerech. Aerobní trénink je doplněn silovými cviky na posilovací věži a závěrečným strečinkem.Terapie probíhá pod kontrolou krevního tlaku a tepové frekvence, s monitorací ekg. Na našem pracovišti jsme schopni monitorovat souběžně 8 pacientů.
Výsledky:V průběhu roku 2012 prošlo našim zařízení 280 pacientů bylo provedeno 4680 cvičebních hodin.
Komplikace:
- poruchy rytmu, fibrilace síní, občasný záchyt supraventrikálních a komorových extrasystol
- výkyvy krevního tlaku a tepové frekvence – sinusová tachykardie
Návazně předáno a konzultováno s kardiologem.
V době cvičení nedošlo k závažnějších kardiálním komplikacím.
Cca u 4% byla léčba přerušena z nekardiálních důvodů,po odeznění obtíží se s časovým odstupem většina nemocných ke cvičení vrátila.
Závěr: Pozitivní ovlivnění fyzické výkonnosti s příznivou odezvou na psychiku,snížení opakování hospitalizací a mortality.V našich podmínkách se osvědčuje pečlivé a pravidelné vedení nemocných. Nezbytným předpokladem úspěšného postupu je včasné zahájení terapie se zdůrazněním dlouhodobé péče, což může provádět pouze dobře vyškolený fyzioterapeut.