Uvodní slovo

Vážené kolegyně a kolegové, milí přátelé

  především mi dovolte Vás co nejsrdečněji pozvat na první samostatnou konferenci České asociace srdečního selhání, pořádanou na počest prvního předsedy Pracovní skupiny Srdeční selhání při ČKS, prof MUDr Miloše Štejfy, DrSc. dne 1.12.2016.

Pracovní skupina Srdeční selhání vznikla v 90. letech dvacátého století a nejprve úzce spolupracovala s Pracovní skupinou Echokardiografie a spolu pořádali slavnostní konference. Později se spojila s Českou společností pro hypertenzi a Pracovní skupinou preventivní kardiologie, se kterými pořádá slavnostní konference jako tradiční součást České konference pro hypertenzi do současnosti. Celkem tak historicky v roce 2016 bude XXI. konference Srdečního selhání.

Česká asociace Srdečního selhání vznikla na jaře roku 2016 a podnětem k přeměně pracovní skupiny na asociaci byl především fakt, že rok 2016 byl vyhlášen Evropskou kardiologickou společností rokem srdečního selhání a tak logicky vyplynulo, že jedna z největších pracovních skupin České kardiologické společnosti se přemění na asociaci. Tyto události byly podpořeny i tím, že v květnu 2016 byly publikovány nové Evropské doporučení pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání a zkrácená verze těchto doporučení v češtině i angličtině, právě na podzim 2016 vychází v časopise Cor et Vasa. Prvním předsedou Asociace se stal prof MUDr Jindřich Špinar, CSc, který se spolu s prof. MUDr. Jiřím Vítovcem, CSc považují za přímé žáky prof. MUDr Štejfy, a proto je logické, že první samostatná konference je právě na jeho památku. Náhodou není ani, to, že se koná v Brně, protože všichni tři v Brně působí, či působili, a navíc v roce 1993 prof. MUDr Jiří Toman, CSc s prof.MUDr. Lenkou Špinarovou, Ph,D. a prof. MUDr Janem Černým, CSc., založili program transplantací srdce, který v loňském roce oslavil 500 úspěšných srdečních transplantací.

Proto i program XXI. konference bude navazovat na tyto významné události. Bude zahájen blokem o nových evropských doporučeních pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání, navazovat budou sdělení o srdečních transplantací, ale velký prostor bude věnován i tomu co dnes hýbe léčbou srdečního selhání – mechanické srdeční podpory a nefarmakologická léčba.

XXXI. konference se navíc bude konat v místech, které dělají z Brna Evropskou kulturní památku – v prostorách Löw Beerovy a Tugendhatovy vily, které v 30. letech 20. století vytvořili městu Brnu image kulturní velmoci. Historie je navíc  velmi smutná, protože po velmi úspěšných 30. letech přichází 2. světová válka a protože se jednalo o židovské rodiny, tento veškerý majetek je konfiskován a ničen. Teprve novodobá historie umožnila rekonstrukci vily Tugendhat v 90. letech 20. století a vila Löw Beer byla rekonstruována teprve nedávno a veřejnosti otevřena 6.1.2016. Tak vítejte v Brně buržoazním, těšíme se ne Vás, věříme, že program konference i krásné prostředí ve Vás zanechá nezapomenutelný zážitek a zahájíme tak přípravy na Vánoce 2016.

 Na viděnou v Brně, bez selhání a zdravotních problémů

                                                                        Podpis_-_Spinar2.png

                                                   prof. MUDr Jindřich Špinar, CSc
                                               předseda České asociace srdečního selhání