VIEW AN ABSTRACT

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY NEADEKVÁTNÍCH VÝBOJŮ U PACIENTŮ S ICD A MOŽNOSTI JEJICH PREVENCE
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Poster - doctors , Number in the programme: 315

Šíma P.1, Hanyášová L.1

1 Arytmologie, IKEM, Praha


Neadekvátní výboj kardioverteru-defibrilátoru (ICD) je vysokonapěťový elektrický impuls, který je pacientovi aplikován z jiného důvodu než pro maligní komorovou tachykardii. Neadekvátní výboje poškozují myokard, zvyšují riziko vzniku maligních komorových arytmií a v neposlední řadě jsou nepříjemně bolestivě vnímané a vedou ke snížení kvality života.
Nejčastější příčinou neadekvátní terapie jsou  supraventrikulární tachykardie, nejčastěji fibrilace síní. Další častou příčinou je snímání artefaktů, které se objevují v případě poškození elektrické izolace elektrody ICD nebo při elektromagnetické interferenci. K neadekvátní terapii dochází i při oversensingu vlny T, která je přístrojem nesprávně interpretována jako další R kmit. 
Pacient s neadekvátními výboji obvykle vyžaduje komplexní terapeutický přístup. V mnoha případech je nutné kromě optimalizace programace ICD přistoupit i ke změnám v medikaci, s cílem snížit srdeční frekvenci pod detekční limit ICD. V případech, kdy úprava programace či medikace není dostatečně účinná, lze přistoupit k selektivní katetrizační ablaci. U pacientů s implantovaným ICD s možností resynchronizační léčby pak k neselektivní ablaci AV junkce.

Závěr:
Cílem tohoto sdělení je shrnutí nejčastějších příčin neadekvátních výbojů a možností jejich prevence.