VIEW AN ABSTRACT

ELEKTRICKÁ KARDIOVERZE. NAŠE ZKUŠENOSTI Z POHLEDU SESTRY
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Poster - nurses , Number in the programme: 112

Trávníčková O.1, Homolová L.2

1 kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 kardiologické, Nemocnice na Homolce, Praha


Úvod: Fibrilace síní jako nejčastější arytmie v populaci má více možností řešení. Kromě medikamentozní a nefarmakologické léčby této arytmie je další možností elektrická kardioverze. Toto řešení je sice jen dočasné a nevyléčí arytmii, nicméně nastolení sinusového rytmu je důležitým faktorem předcházející elektrické remodelaci síní

Soubor nemocných a metodika: Ve svém sdělení  předkládáme naše zkušenosti s elektrickou kardioverzí  u celkem 3550 nemoných. Část nemocných měla zároveň implantovaný KS/ICD. Všichni nemocní byli v době kardioverze antikoagulovaní, u části provádíme echokardiografické vyšetření jícnovou sondou. Provedení či neprovedení jícnové echokardiografie závisí vždy na individuální situaci nemocného. Ve svém sdělení uvádím přesnou metodiku provádění el, kardioverze, přípravu na výkon i ošetřovatelskou péči po kardioverzi. V průběhu let se některé postupy měnily.


Výsledky a závěry: Úspěšnost kardioverze se v jednotlivých letech pohybovala od 86% do 98%. Nejvíce úspěšnost stoupla v souvislosti s použitím bifázického výboje. Nezaznamenali jsme žádnou závažnou komplikaci, pouze v jednom případě došlo k poškození funkce stimulátoru,  s nutností výměny přístroje. Ve třech případech jsme zaznamenali tromboembolickou komplikaci, vždy do periferního řečiště. Ve všech těchto případech byli nemocní účinně antikoagulováni. Naše rozsáhlá zkušenost nám dovoluje předcházet možným kmplikacím.