VIEW AN ABSTRACT

TRANSKATETROVÁ IMPLANTACE AORTÁLNÍ CHLOPNĚ V LÉČBĚ VÝZNAMNÉ SYMPTOMATICKÉ AORTÁLNÍ STENÓZY
Topic: Valvular disorders
Type: Poster - doctors , Number in the programme: 538

Němec P.1, Kala P.2, Ondrášek J.3, Malík P.1, Třetina M.4, Pokorný P.3, Poloczek M.2, Pařenica  J.2

1 Kardiochirurgie, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno, 2 Interní kardiologická klinika, FN Brno, Brno, 3 CKTCH, Brno, 4 CKTCH Brno, Brno


Cíl: Porovnání bezpečnosti, anatomické a funkční úspěšnosti náhrady aortální chlopně klasickou operační technikou s implantací bioprotézy (OP) a transkatetrovou implantací aortální chlopně (TAVI)  TF a TA přístupem.
Soubor nemocných a metodika: Do studie bylo zařazeno 45 po sobě jdoucích pacientů s významnou symptomatickou aortální stenózou, kteří byli  indikováni  k výkonu na aortální chlopni a splňovali vstupní kritéria (vysoké riziko výkonu měřené logistickým Euroskóre a věk nad 75 roků). Pacienti byli podle typu výkonu rozděleni do tří skupin klasická operace (OP, n=15), TAVI TA přístupem (n=15) a TAVI TF přístupem (n=15). U klasicky operovaných pacientů byla použita bioprotéza Edwards-Perimount, u TAVI přístupů chlopeň  Edwards Sapien. TA přístup byl zvolen u nemocných nevhodných pro TF implantaci.
Výsledky: Při chirurgické implantaci byly použity menší velikosti protéz než u TAVI přístupů. U TA přístupu byla kratší doba záření a větší množství spotřebované kontrastní látky než u TF přístupu. Mezi všemi  skupinami nebyl statisticky významný rozdíl ve výskytu per- a pooperačních komplikací. Časně po operaci zemřel 1 pacient na klostrídiovou sepsi Další pacient zemřel během hospitalizace na multiorgánové selhání. Během ročního sledování zemřelo dalších 5 pacientů (roční přežívání  84.4%. U všech nemocných se výrazně zlepšila funkční třída, 80% z nich bylo NYHA I nebo II.
Závěr:Naše zkušenosti ukázaly v souhlase s literaturou, že TAVI je  bezpečná metoda léčby aortální stenózy u rizikových pacientů a její časné výsledky jsou velmi dobré, plně srovnatelné s klasickou náhradou aortální chlopně, přičemž  TF i TA přístupy jsou rovnocenné a vykazují podobné výsledky i frekvenci komplikací. Pokud se při dlouhodobém sledování tyto výsledky potvrdí, lze předpokládat její rozšíření i do méně rizikových skupin.

Studie byla podpořena grantem IGA MZ ČR č. . NS/10643-3.