Úvod: Infekce na aktivních implantátech je velmi závažná komplikace. Vzhledem ke stárnutí populace, častěji zákrok podstupují pacienti polymorbidní u kterých je v důsledku imunokompromitace zvýšené riziko infekce.
Soubor a metoda: Během desetiletého období, v letech 2000-2009 jsme na naší klinice provedli 5 499 výkonů ( primoimplantace kardiostimulátorů, kardioverterů- defibrilátorů, revize elektrod, reimplantace pro vybití zdroje, revize kapsy přístroje. Za tuto dobu jsme ošetřili 73 pacientů s infekcí související s implantáty. Pacienty jsme rozdělili na pacienty s infekcí pouze kapsy a na pacienty s infekční endokarditidou. Sledovali jsme výskyt možných rizikových faktorů (věk, pohlaví, počet vstupů do kapsy přístroje a přidružená onemocnění – ischemická choroba srdeční (ICHS), chronické srdeční selhání (CHSS), diabetes mellitus (DM), chronická renální insuficience (CHRI), chronická obstrukční choroba bronchopulmonální (CHOPN), maligní a autoimunní onemocnění.
Výsledky: U 73 pacientů, z toho16ti žen průměrného věku 68±12 let bylo provedeno celkem156 operačních výkonů u kterých došlo k otevření kapsy implantátu. Průměrně 2,1 výkonů na jednoho pacienta. ICHS mělo 33 pacientů (45%), CHSS 21(29%), DM 42(58%), CHRI 39(53%), CHOPN 13(18%), maligní onemocnění 13(18%) a autoimunní onemocnění 6(8% ). . Závěr: Jako rizikový faktor vzniku infekce považujeme opakované vstupy do kapsy přístroje, diabetes mellitus a chronickou renální insuficienci.