Úvod: Riziko manifestace aterosklerotického plátu je částečně určeno jeho vulnerabilitou. Ultrasonograficky kvantifikujeme míru stenózy tepny i šíři intima-media společné karotidy (cIMT) U prominujících plátů se nově zkoumá přínos určení jeho vaskularizace pomocí echokontrastní látky.
Cíl práce: Hodnocení vybraných parametrů plátů včetně aplikace kontrastní látky do karotické tepny během angiografie.
Metodika: Zařazeni byli nemocní podstupující angiografii. Zkoumaní pacienti byli dále rozděleni do dvou porovnávaných skupin dle sonografického záchytu kontrastu v plátu sonograficky cévní sondou během jeho podání (soubor A – bez patrné vaskularizace, B – prokázána vaskularizace). Dále byly hodnoceny následující parametry:
1) KLINICKÉ 2) LABORATORNÍ 3) SONOGRAFICKÉ:
a/ cIMT- průměry ze tří manuálních měření zadní stěny
b/ povrch plátu
c/ krevního tok v plátu dopplerovsky
d/ homogenita plátu sonograficky B modem.
Vyšetření perfúze plátu: nasondován odstup společné karotidy (CCA), následován nástřik 1,5 ml kontrastní látky bolusově s analýzou nahraných záznamů v 2, 5 a 10 a 20 sec po aplikaci.
Hladina statistické významnosti mezi soubory A vs B: p<0,05.
Výsledky: Vyšetřeno bylo celkem 42 nemocných. Soubor B čítal 30 pacientů s prokázaným průnikem kontrastu do plátu, soubor A tvořilo 12 pacientů. Hlavní výsledky uvádí tabulka:
VÝSLEDKY POROVNÁVÁNÍ A vs B ZKOUMANÉ PARAMETRY
významně nižší hodnoty souboru B - cIMT
významně vyšší hodnoty souboru B - hsCRP
bez významného rozdílu - Anamnéza recentní ipsilaterální CMP/TIA; TC, TG, HDL-C, LDL-C, lp(a); apo B; povrch plátu; přítomnost krevního toku v plátu; homogenita plátu
Závěr: Přítomnost perfúze uvnitř plátů byla přítomna u většiny vyšetřovaných. Oproti pacientům bez tohoto jevu se významně nelišili ve sledovaných charakteristikách s výjimkou nižší průměrné hodnoty šíře komplexu intima-media a vyšší hodnoty hsCRP.