Úvod: SCAD je vzácným nálezem s vysokou celkovou mortalitou, v klinické praxi se nejčastěji projevující akutním koronárním syndromem postihujícím většinou mladší ženy. V literatuře bylo dosud publikováno méně než 300 případů SCAD.
Cíl: Určení výskytu, klinických projevů a možností léčby spontánní disekce koronární tepny (SCAD) v intervenčně- kardiologické praxi.
Soubor a metodika: Na našem katetrizačním pracovišti jsme v posledních 6 letech zaznamenali 6 případů SCAD, což tvoří pouze 0,04% ze všech koronarografických vyšetření a 0,15% koronarograficky vyšetřených akutních koronárních syndromů. V našem souboru byli 2 muži a 4 ženy, 1x se jednalo o asymptomatický nález při koronarografii, 4x o proběhlý malý infarkt myokardu bez elevací ST úseků (NSTEMI) s normální kinetikou levé komory (LK) a normální ejekční frakci LK (EF LK), 1x se jednalo o akutní přední infarkt myokardu s elevacemi ST (přední STEMI). 2x byla SCAD řešena PCI s implantací stentů, 4x bylo postupováno konzervativně. Sdělení obsahuje popis a dokumentaci vlastního souboru.
Závěr: SCAD je v klinické praxi velmi vzácný nález prezentující se nejčastěji infarktem myokardu, v našem souboru byla SCAD léčena většinou konzervativně, případně stentingem.