HYPER-Q v detekci ischémie myokardu – první zkušenosti
Fikrle M, Havránek Š, Danzig V, Kupka K, Nožičková J, Linhart A
II. interní klinika kardiologie a angiologie VFN a 1LF UK v Praze
Ústav nukleární medicíny VFN a 1LF UK v Praze
Úvod: Hyper-Q je novou metodou detekce zátěží indukované ischémie myokardu. Podkladem je hodnocení vysokofrekvenčních změn v QRS komplexu, tedy depolarizační fázi, při zátěžovém testu. Dříve publikované práce prokazují zvýšení senzitivity a specificity neinvazivního vyšetření v průkazu ischémie oproti rutinní ergometrii.
Metody: Hyper-Q analýza byla provedena u 9 konsekutivních pacientů (7 mužů, 58±12 let) indikovaných k zátěžovému testu na našem pracovišti k průkazu přítomnosti ICHS. Test byl proveden na bicyklovém ergometru protokolem á 3min +50W. Analýza vysokofrekvenčních změn v QRS komplexu byla provedena na přístroji Hyper-QTM EX-300 (společnosti BSP – Biological Signal Processing, 22a Raoul Wallenberg St., Tel Aviv, Israel) v jedné době s klasickým zátěžovým testem.
Výsledky: Z celkového počtu 9 byly 2 ergometrie pozitivní, 4 negativní a 3 nediagnostické. Z nediagnostických a negativních ergometrií bylo detekováno pozitivní Hyper-Q vyšetření u jednoho pacienta, u kterého byla ischémie zároveň verifikována i pomocí SPECT myokardu. U ostatních nemocných s negativní či nediagnostickou ergometrií byl Hyper-Q test negativní. Mezi jedinci s pozitivní ergometrií bylo Hyper-Q pozitivní u 1 případu, u něhož byl současně pomocí SPECT prokázán perfuzní defekt. U 1 subjektu s pozitivní ergometrií a negativním Hyper-Q nebyla indikována perfuzní scintigrafie myokardu.
Závěr: Dle našich zkušeností může rozšíření neinvazivní diagnostiky o HyperQ provedené v jedné době s klasickou ergometrií zlepšit schopnost detekce ischémie myokardu v připadech negativního či nediagnostického zátěžového testu.