PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ZVÝŠENÝ POMĚR KOTNÍK-PAŽE JE SPOJENÝ SE ZVÝŠENOU TUHOSTÍ AORTY. STUDIE POST-MONICA
Tématický okruh: Kardio 35 - původní sdělení
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 517

Wohlfahrt P.1, Krajčoviechová A.2, Seidlerová J.3, Palouš D.4, Ingrischová M.5, Adámková V.6, Filipovský J.7, Cífková R.8

1 Centrum kardiovaskulární prevence, 1.LF UK a FTN, Praha, 2 Centrum kardiovaskulární prevence, 1. LF UK a FTN, 3 II. interní klinika, LF UK PLzeň, Plzeň, 4 Klinika radiologie, IKEM, Praha, 5 II. interní klinika kardiologie a angiologie, 1. LF UK a VFN, Praha, 6 Pracoviště preventivní kardiologie, IKEM, Praha, 7 II. interní klinika, LF UK PLzeň, 8 Centrum kardiovaskulární prevence, 1. LF UK a FTN, Praha


Snížený poměr kotník-paže (ABI) je diagnostický pro ischemickou chorobu dolních končetin a je nezávislým prediktorem kardiovaskulární morbidity a mortality. V současnosti není zřejmý vztah mezi zvýšeným ABI a kardiovaskulárním rizikem. V minulosti byl prokázán vztah mezi zvýšeným ABI a hypertrofií levé komory, který byl nezávislý na subklinické ateroskleróze. Cílem naší studie bylo porovnat aortální rigiditu, jako nezávislý marker kardiovaskulárního rizika, mezi pacienty s nízkým (<1.0), normálním (1.0–1.4) a vysokým ABI (>1.4). 
Metodika: Do studie jsme zařadili 911 pacientů ze studie post-MONICA (náhodně vybraný 1% populační vzorek české populace průměrného věku 54±13.5 let, 47% mužů). ABI jsme měřili ručním Dopplerem, PWV jako parametr aortální tuhosti pomocí přístroje Sphygmocor. 
Výsledky: Z celkového počtu 911 osob, 28 (3.1%) mělo nízký ABI a 23 (2.5%) vysoký ABI. Aortální tuhost byla zvýšená u osob s nízkým (11.1±2.8 vs. 8.3±2.3, p <0.001) i vysokým ABI (10.8±2.5 vs. 8.3±2.3, p <0.001) ve srovnání s jedinci s normálním ABI. Po adjustaci na věk, pohlaví, systolický, diastolický a střední arteriální tlak zůstala aortální tuhost zvýšená u osob s nízkým i vysokým ABI. V logistické regresní analýze byly nezávislými prediktory zvýšeného ABI zvýšená aortální tuhost, glykémie, mužské pohlaví a anamnéza hluboké žilní trombózy.
Závěr: V naši práci jsme jako první prokázali zvýšenou aortální tuhost u osob s vysokým poměrem kotník-paže. To poukazuje na zvýšené kardiovaskulární riziko osob s inkompresibilitou tepen dolních končetin. Zvýšená aortální rigidita může vysvětlit vztah mezi vysokým ABI a hypertrofií levé komory, který není zprostředkován aterosklerózou.