Úvod. Opakovaně byl prokázán vliv indikované mírné hypotermie po srdeční zástavě na mortalitu a neurologický výsledek. Doposud však není známo, zda hypotermie u těchto nemocných ovlivňuje také oxidativní stres a tvorbu oxidu dusnatého (NO).
Soubor a metody. Sledovali jsme 11 nemocných po srdeční zástavě, kteří byli léčení hypotermií s použitím endovaskulárního chladicího systému Thermogard XP. Cílová teplota 33°C byla udržována po dobu 12 hodin, následné řízené oteplování probíhalo rychlostí 0.15°C/hod a dále byla kontrolována normotermie 36.8°C. Vzorky krve ke stanovení nitrotyrosinu, jako ukazatele oxidativního stresu, a nitrátů/nitritů, jako ukazatele produkce NO, jsme odebírali při přijetí a následně každých 6 hodin po dobu dvou dnů.
Výsledky. V průběhu hypotermie zůstávají hladiny nitrotyrosinu i nitrátů/niritů srovnatelné se vstupní hodnotou. Během řízeného ohřívání však hladiny obou ukazatelů stoupají a po dosažení normotemie jsou jejich hodnoty významně vyšší ve srovnání s 6. hodinou hypotermie: nitrotyrosin 14.87±2.01 vs. 8.03±1.68 μM/L, p=0.027; nitráty/nitrity 105.47±30.65 vs. 55.62±10.74, p=0.04 μM/L.
Závěr. Naše práce ukázala, že během hypotermie u nemocných po srdeční zástavě jsou nižší hladiny nitrotyrosinu i nitrátů/nitritů. Tyto výsledky naznačují, že na příznivém působení hypotermie se může podílet i potlačení oxidativního stresu a produkce NO.