PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PERKUTÁNNÍ BALÓNKOVÁ VALVULOPLASTIKA MITRÁLNÍ BIOPROTÉZY U PACIENTKY S VYSOKÝM RIZIKEM REOPERACE
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 438

Porazíková K.1, Veselka J.1, Červinka P.2, Zemánek D.1, Linhartová K.1

1 Kardiologická klinika UK 2. LF a FN Motol, FN Motol, Praha, 2 Kardiologické odd., Masarykova nemocnice Ústí n.L., Ústí nad Labem


72letá žena, 6 let po náhradě mitrální chlopně bioprotézou Sorin Pericarbon 27mm pro porevmatickou mitrální stenózu, byla přijata pro progresi dušnosti do funkční klasifikace NYHA IV. Echokardiograficky byla zjištěna kalcifikace cípů způsobující těžkou stenózu. Reoperace byla chirurgem kontraindikována pro vysoké riziko – logistické Euroscore 36. Následně byla u pacientky úspěšně provedena perkutánní balónková valvuloplastika stenotické mitrální bioprotézy transseptálním přístupem s použitím balónkového katétru Inoue 28 mm a dvěma dilatacemi. Invazivní měření prokázalo zvýšení plochy mitrálního ústí z 0,74 na 1,20 cm2. Symptomatologie dušnosti se po výkonu zlepšila do III. stupně NYHA.
Echokardiograficky zjištěn pokles transmitrálního gradientu v den výkonu, s vzestupem téměř k hodnotám před výkonem během dalších 3 měsíců. 
Půl roku od výkonu trvá symptomatologie NYHA III, i subjektivní hodnocení zmírnění obtíží oproti stavu před výkonem.
Bioprotézy v mitrální pozici mají tendenci podléhat degeneraci více než bioprotézy v jiných pozicích. Nutnost reoperace do 10 let se udává až  v 50%. Kromě reoperace neexistuje v současné době jiné obecně přijatelné řešení.  Perkutánní balónková valvuloplastika mitrální bioprotézy byla dle dostupné literatury provedena dosud jen 11 pacientům. V prezentované kasuistice tento výkon zlepšil symptomatologii pacientky s degenerací mitrální bioprotézy a nepřijatelným rizikem reoperace.