PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KARDIONEUROABLACE REFLEXNÍ KARDIOINHIBIČNÍ SYNKOPY - SOUBOR NNH
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 52

Dujka L.1, Škoda J.1, Petrů J.1, Šedivá L.1, Janotka M.1, Chovanec M.1, Hála P.1, Lekešová V.1, Šimon J.1, Neužil P.1

1 Kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod: Reflexní kardioinhibiční synkopa představuje jeden z nejčastějších typů přechodných poruch vědomí. Týká se často mladých pacientů a byť je považována za benigní, neznamená to, že nemůže pacienta výrazně limitovat a vystavovat jej riziku poranění. U taktovýchto pacientů je indikována implantace trvalé kardiostimulace, což zvláště u mladých pacientů představuje nejen medicícnský (opakované výměny, krvácivá a infekční rizika), ale i psychosociální problém. Vhodnou variantou je katetrizační ošetření predilekčních lokací parasympatických drah v srdeční síní (síních) radiofrekvenční energií.

Metoda a soubor: V Nemocnici Na Homolce jsme v období duben 2018 – září 2019 ošetřili 26 pacientů (10 žen, 16 mužů, průměrný věk 40 let. Synkopa byla verifikována pomocí dlouhodobých implantabilních záznamníků (14), 14 denní monitorace (2), 24h Holtrem (4), 12sv. EKG (1), testu na nakloněné rovině (4) a elektrofyziologickým vyšetřením (1). Všichni pacienti podstoupili atropinový test. Ablace byla provedena dominantně biatriálně – 21 pacientů, u zbývajících byla provedena ablace v levé síni.

Výsledky: U 24 pacientů nebyla evidována rekurence synkopy, u 2 pacientů došlo k recidivě a byli dodatečně zajištěni trvalou kardiostimulací. Účinnost ablace byla vyjma klinického zhodnocení (2) ověřena absencí bradykardie pomocí implantabilních záznamníků (14), holteru (1), testu na nakloněné rovině (2), atropinovým testem (7). U žádného z pacientů nebyly evidovány závažné peri či postprocedurální komplikace.

Závěr: Kardioneuroablace představuje bezpečnou a účinnou metody léčby reflexní kardioinhibiční synkopy, jak demonstruje i náš soubor.