PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

INICIÁLNÍ ZKUŠENOSTI S KARDIONEUROABLACEMI VE FN OSTRAVA
Tématický okruh: okruh
Typ: Poster - technik , Číslo v programu: 139

Kohoutková L.1

1 Kardiovaskulární oddělení, FN Ostrava, Ostrava Poruba


Kardioneuroablace se jeví jako účinná metoda při léčbě bradyarytmií, jejíž mechanismem je aktivita parasympatické komponenty srdečního autonomního nervového systému. Ganglionované plexy (GP) v levé síní (LA) ovlivňují aktivitu SA a AV uzlu.
Indikace výkonu je postavena zejména na úvaze zkušeného arytmologa. Ke kardioneuroablaci byli indikováni pouze pacienti s pozitivním atropinovým testem. Indikace: kardioinhibiční synkopa (VVS), symptomatická sinusová bradykardie či AV blokáda. Pomocí vysokofrekvenční stimulace (high frekvenction stimulation 20 Hz, 15 V, šířka pulsu 5 ms) jsou nalezena místa gangliových plexů. Zaměřeny jsou 4 lokality předpokládaného uložení GP. Pozitivní vagová odpověď je signifikantní, pokud HFS vyvolala následující jev: asystolii, AV blok, nárůst intervalu R-R o 50%. V místě gangliova plexu byl dodán impuls po dobu 2-5 sekund. Pokud 5 po sobě jdoucích pokusů HFS nedokázalo vyvolat žádnou VR, byl tento GP definován jako negativní. Léze jsou prováděny radiofrekvenční energií aplikovanou proplachovým katétrem s možností kontroly přítlaku. V našem centru byly zatím provedeny 2 výkony s velmi dobrými výsledky.

Kazuistika: Žena nar. 1993

Recidiva synkopy, ILR bradykardie 40-45/min s izol. KES z RVOT i v bigeminické vazbě. Synkopy při vagotonii s bradykardií a KES z RVOT.

ATROPINOVÝ TEST: pozitivní

Imlantace ILR (implantable loop recorder)

Kontrola: 3x presynkopa, bradykardie 40-45/min s izol. KES z RVOT i v bigeminické vazbě, KES aktivita 17%.

Op. výkon: RFA KES z posterolaterální oblasti RVOT, kardioneuroablace gangliových plexů RAGP + RIGP pro vazovagální junkční rytmus s nízkým WB se synkopami

Kontrola: Subj: bez potíží, bez synkopy, ILR: bez detekce arytmie, v histogramu nejčastěji TF 60-80/min.

Naše iniciální zkušenosti s ablací gangiových plexů LS zatím ukazují výbornou klinickou odezvu u pacientů s vazovagální synkopou.