PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ZKUŠENOSTI SE STEREOTAKTICKOU RADIOCHIRURGIÍ V TERAPII KOMOROVÝCH TACHYKARDIÍ V ČESKÉ REPUBLICE
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 86

Hašková J.1, Peichl P.1, Šramko M.1, Wichterle D.1, Cvek J.2, Knybel L.3, Neuwirth R.4, Jiravský O.5, Kautzner J.1

1 Klinika kardiologie, IKEM, Praha, 2 Klinika onkologie, Fakultní nemocnice Ostrava, Ostrava, 3 Klinika onkologie, Fakultní Nemocnice Ostrava, Ostrava, 4 Kardiologické oddělení, Nemocnice Podlesí, Třinec, 5 Klinika kardiologie, Nemocnice Podlesí, Třinec


Cíl Stereotaktická radiochirurgie(SBRT) je další možnosti léčby pro případy selhání katetrizační ablace (KA) komorvé tachykardie (KT) při strukturálním postižení srdce .Naše práce uvádí zkušenosti se SBRT ve dvou českých centrech.

Metody Od ledna 2014 byli do studie zahrnuti pacienti, kteří podstoupili alespoň jednu předchozí KA pro KT. U pacientů s obtížně dostupným substrátem byla při rekurenci KT indikována SBRT. V studii byly použity tři různé strategie k naplánování cílového objemu ozáření tkáně (PTV): (A) vizuální přizpůsobení 3D elektroanatomických map se snímky z počítačové tomografie(CT), (B) neinvazivní mapováni získané během KT multilektrodovým systémem na povrchu těla se zobrazením pozitronovou emisní tomografií(PET-CT), nebo (C) přesná registrace 3D elektroanatomických map s CT zobrazením. K samotnému ozáření byl použit radiochirurgický systém CyberKnife®. Do PTV byla dodána dávka 25 Gy.

Výsledky Do studie bylo zařazeno 33 pacientů (3 ženy) s průměrným věkem 65 ± 10 let, kteří měli ischemickou (n= 18), dilatační (n= 13) a hypertrofickou (n= 1) kardiomyopatií. Jeden pacient měl fibrom levé komory. Strategie vymezení PTV A, B a C byly použity ve 14, 6 a 16 případech. Po SBRT s PTV 41,1 ± 21,8 ml nebyl pozorován okamžitý účinek. Celkem 10 pacientů mělo opakovanou KA a 3 další re-do SBRT pro recidivy KT. Sedmnáct (52%) pacientů zemřelo (2 z nich náhle). Jeden pacient zemřel na krvácení spojené s ezofagoperikardiální píštělí. Průměrná doba do smrti byla 42,2 ± 20,3 měsíce.U dvou pacientů se vyvinula významná regurgitace mitrální chlopně.

Závěry SBRT pro KT po neúspěšné KA je proveditelná a přiměřeně bezpečná metoda. Účinek léčby je opožděný a závisí na povaze arytmického substrátu. Dlouhodobý výsledek je ovlivněn závažností základního onemocnění. V současné době by měla být SBRT nabízena pouze jako záchranný postup pro jinak neřešitelné KT.