PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VYUŽITÍ BĚŽNĚ DOSTUPNÝCH NOSITELNÝCH TECHNOLOGIÍ PRO SLEDOVÁNÍ SRDEČNÍHO RYTMU A AKTIVITY PACIENTŮ V PRIMÁRNÍ A SEKUNDÁRNÍ KARDIOLOGICKÉ PREVENCI.
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - technik , Číslo v programu: 122

Vacek J.1, Hovorková K.2, Vejvoda V.1

1 Kardiologická klinika, Centrum vysoce specializované kardiovaskulární péče, FN Plzeň, Plzeň, 2 Kardiologická klinika, KKC FN Plzeň, FN Plzeň, Plzeň


Běžně dostupné a používané technologie, jako jsou chytré hodinky, sporttestry, smartphony, aplikace eHealth a další zařízení, patřící k nositelným technologiím, jsou stále dostupnější a využívanější nejen pro volnočasové aktivity, ale i ve zdravotnictví. Přestože se v poslední době podařilo prokázat efektivitu těchto technologií, stále existují bariéry, které brání jejich většímu rozšíření a využívání k monitorování srdečního rytmu a sledování aktivity pacientů pro následné využití v klinické praxi. Jednou z překážek většího rozšíření je, že v současnosti neexistují žádné klinické pokyny kdy, proč a jak data z nositelných zařízení v primární a sekundární prevenci používat. V poslední době přicházejí další důvody pro rozšíření nositelné elektroniky ve zdravotnictví, těmi jsou zejména nové sensory používané pro monitorování životních funkcí, ale i pandemie COVID-19, která přinesla zvýšený zájem o telemedicínu z řad odborné i laické veřejnosti. S návrhem nové metodiky přichází i pracovní skupina ESC pr e-kardiologii.