Úvod: AV sekvenční stimulace je základní podmínkou fyziologické stimulace. Leadless KS nemohl při uložení v PK docílit AV sekvenční stimulace.
Metoda a soubor pacientů: Systém MICRA AV s trojicí akcelerometrů je schopen detekce signálu A4 na principu mechanické funkce TCH. Stanovení fáze A3,A4 pohybu TCH je kritickou podmínkou správné AV stimulace síní a komor. Bylo implantováno celkem 11 pacientů, indikací byla AV blokáda vyššího stupně v kombinaci se zachovalou funkcí SA uzlu. Implantační výkon se neliší od zavedené implantace původního systému TPS.
Výsledky: U všech 11 pacientů byl ihned po implantaci programován AV synchronní stimulační režim VDD, byl ponechán u 8 pacientů, zatímco u 3 byl nakonec zvolen asynchronní stimulační režim VVIR, při nedostatečně spolehlivé síňové detekci (nízká nebo kolísavá hodnota signálu A4- 2 případy), dále kombinace nízké hodnoty A4 signálu, paroxysmů FiS a nestability srdeční frekvence pro četné SVES (1 případ).
Průměrná doba sledování pacientů se systémem Micra AV je v našem souboru 12 měsíců, průměrná hodnota celkové stimulace je 43% a průměrná dosažená hodnota AV synchronie 79%. S ohledem na efektivitu VDD stimulace bylo u našeho souboru možné rozdělit na 3 skupiny pacientů. 1.skupina (4 pacienti) režim VDD efektivní již od implantace s průměrnou dosaženou hodnotou AV synchronie 91%. 2. skupina (4 pacienti) vyžadovala opakované reprogramace, hodnota AV synchronie byla 66%, ale se vzrůstajícím trendem. 3 skupina (3 pacienti) režim VDD nešlo docílit efektivní AV synchronizace. Jednalo se o heterogenní skupinu (chirurgicky korigovaná VVS po extrakci konvečního 2D KS, ale i izolovaný episodický AV blok bez jakékoli další komorbidity).
Závěr: Systém Micra AV funguje u pacientů s AV blokádou a dobrou funkcí sinusového uzlu. Nutností je stabilní hodnota síňového signálu A4 (min. 1.5m/s2).