Úvod: Dálkové sledování (RM) pacientů s implantabilními kardiovertery-defibrilátory (ICD) se stalo standardem péče. Přijetí technologií RM však silně závisí na přijetí a obecné informovanosti o výhodách spojených s touto telemedicínskou technologií.
Cíl: Zkoumali jsme, jaká je úroveň znalostí o klinických přínosech RM pomocí systému Home Monitoring ® (Biotronik, Německo) a zda by jej bylo možné zlepšit specificky zaměřeným vzdělávacím programem vedeným sestrou-specialistkou.
Metody: Do studie bylo zařazeno 163 pacientů (122 mužů, 41 žen, průměrný věk 64 ± 77 let). Pacientům byl implantován jednodutinový, dvoudutinový nebo biventrikulární ICD v 17,8 %, 5,5 % a 76,7 %. Pacienti byli randomizováni do skupiny, která získala specifické vzdělání pod vedením sestry (E+) a do kontrolní skupiny se standardní péčí (E-). Všichni pacienti před implantací ICD a po 3 měsících sledování vyplnili speciálně navržený dotazník.
Výsledky: Skupiny E+ a E- se nelišily v žádných klinicky relevantních charakteristikách. Počet klinických výhod, které pacienti vyjmenovali, se mezi skupinami před implantací ICD nelišil (Z = 1,14; p = 0,26). Po 3 měsících sledování byl pozorován výrazný nárůst počtu vyjmenovaných klinických výhod RM ve skupinách E- i E+ (Z = 6,54, df = 1, p <0,001 a Z = 2,6, df = 1, p = 0,009, v uvedeném pořadí), nicméně ve skupině E+ byl nárůst výraznější (Z = -5,215; p <0,001).
Závěr: Speciálně navržený vzdělávací program vedený sestrami u pacientů s ICDs využívající systém Home Monitoring, vede ke zvýšení znalostí a informovanosti pacientů o telemedicíně, což by mohlo přispět k vyššímu přijetí této technologie.