Úvod
Integrace 3D elektroanatomického mapovacího (EAM) systému redukuje radiační zátěž zdravotnického personálu a pacienta. U operátéra a zdravotních sester se jedná především o snížení stochastických účinků ionizačního záření. Navíc je prokázáno, že každodenní nošení olověných vest způsobuje závažné problémy pohybového aparátu. 3D EAM systémy zobrazují katetry bez využití fluoroskopie, tudíž se eliminuje radiační zátěž.
Cíl
Srovnání bezpečnosti a úspěšnosti ablací SVT pomocí 3D EAM systému bez použití fluoroskopie.
Metody
V období od května 2019 do srpna 2020 bylo ve dvou centrech zařazeno do studie 123 pacientů indikovaných ke katétrové ablaci AVNRT (94) a typického flutteru (29). Pacienti byli randomizováni v poměru 1:1 k ablaci se zobrazením pomocí fluoroskopie a pouze s využitím EnSite mapovacího systému. Akutní efekt, čas zákroku, komplikace a radiační dávka pacienta byli sledovanými parametry. Dále proběhla kontrola pacientů po 1 a 6 měsících, kde se zjišťovala předevších recidiva arytmie. Stochastické účinky na pacienta lze určit dle lineárního bezprahového modelu.
Výsledky
Medián času zákroku byl 60,0 min, přičemž 58,0 min trvaly ablace bez fluoroskopie. Medián času fluoroskopie byl 240 s (odhadovaná efektivní dávka 0,38 mSv) a 0 s pro zero-fluoro skupinu. Úspěšnost zablokování CTI byla 100 % v obouch skupinách. Nevyvolatelnost AVNRT byla v 99,7 % pacientů. Pod kontrolou fluoroskopie byly provedeny dvě neúspěšné ablace. Kontrolní doba (medián 182 dní) prokázala 94,3 % pacientů bez recidivy AVNRT a typického flutteru. Během kontroly nebyly zjištěny žádné komplikace vztahující se k zákroku.
Závěr
Výsledky této prospektivní, randomizované studie prokazjí, že 3D EAM systémy jsou bezpečným a efektivním nástrojem pro řešení AVNRT a typického flutteru, přičemž se významně snižuje dávka ionizačního záření pacienta a především zdravotnického personálu.