Úvod:
Kasuistika pacienta, který byl časně po implantaci kardiostimulátoru (KS) konzultován v kardiocentru pro nejasnou poruchu stimulace.
Popis případu:
U pacienta s námahovou dušností a diagnostikovaným sick sinus syndromem s chronotropní inkompetencí a tranzitorním AV blokem II stupně Wenckebachova typu byl implantován KS DDDR.
Při první kontrole KS se objevují problémy s komorovou elektrodou, která nebyla odhalena během implantace pro frekvenčně závislou blokádu levého Tatarova raménka. Během stimulace tepovou frekvencí 60/min se na EKG křivce zobrazují dva spiky přičemž druhý komorový se zobrazuje cca 60ms před štíhlým QRS komplexem. Při skiaskopické kontrole v předozadní projekci se jeví poloha elektrody správná, bez dislokace. Po doplnění pravé šikmé projekce je patrná poloha elektrody v koronárním sinu a tuto polohu je možné ověřit i při ECHO vyšetření.
V tomto případě byla situace řešena přeprogramováním KS do AAI režimu s ponecháním komorové elektrody v koronárním sinu.
Závěr:
Práce poukazuje na možná úskalí implantace KS. Pokud se při posuzování správné polohy elektrody opíráme pouze o naměřené elektrické veličiny a jednu skiaskopickou projekci může dojít až k ohrožení pacienta.