PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PŘÍNOS COPEPTINU A CRP K DIAGNOSTICE AKUTNÍ MYOKARDITIDY MIMIKUJÍCÍ AKS V MLADÉ POPULACI
Tématický okruh: Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 84
Etický kodex:
Konzultant: Roche, Siemens
Přednášková činnost: Roche, Siemens
Podpora výzkumu / granty: Roche, Siemens
Jiné honoráře (např. za klinické studie či registry): Astra-Zeneca, Novartis

Pařenica J.1, Ganovská E.1, Helánová K.1, Jarkovský J.2, Kala P.3, Marcinechová K.1, Šmerdová M.1, Hledíková R.4, Lokaj P.5, Littnerová S.6

1 Interní kardiologická klinika, FN Brno, Brno, 2 IBA, MU Brno, Brno, 3 Centrum kardiovaskulární péče Brno, Interní kardiologická klinika FN Brno, Brno, 4 Interní kardiologická klinika, Fakultní nemocnice Brno, Brno, 5 Interní kardiologická klinika, Fakultní nemocnice Brno a Masarykova Univerzita, Brno, 6 IBA, Masarykova Univerzita Brno, Brno


Akutní myokarditida mimikující akutní infarkt je relativně častým onemocněním přivádějícím mladé pacienty do nemocnice pro bolesti na hrudi. Podle doporučení ESC (position statement 2013) by měla být u všech vyloučena ischemická choroba srdeční (selektivní koronarografii nebo CT angiografie). Je velmi omezené množství informací o možnostech rozlišení AKS a akutní myokarditidy pomocí biomarkerů. Cílem naší práce bylo posoudit biomarkery potenciálně dostupné v klinické praxi k diagnostice akutní myokarditidy v populaci pacientů do 50 let.

Vyhodnotili jsme 88 pacientů s akutní myokarditidou a kontrolní skupinu 115 pacientů s AKS, kteří byli vyšetření pro bolesti na hrudi do 12 hod od vzniku potíží. Diagnoza myokarditidy byla založena na klinice, ekg, zvýšené hodnotě troponinu, negativní koronarografii a potvrzena nálezem MRI. Byly vyhodnoceny odběry při přijetí. Pacienti s AKS měli významně nižší hodnoty CRP (4,1 vs 33,7; p<0,001), troponinu (160 vs 420; p=0,03) a trend k nižším hodnota procalcitoninu (0,07 vs 0,10; p=0,054), naopak měli významně vyšší hodnoty copeptinu (53 vs 5,4; p<0,001) a MRproADM (0,73 vs 0,47; p<0,001), srovnatelné hodnoty NTproBNP (555 vs 353). Kombinace nízké hodnoty copeptinu (<5,5) a vyšší hodnoty CRP při přijetí (>17) identifikuje část pacientů, u kterých můžeme vyloučit AKS jako příčinu potíží.

Závěr: u části mladých pacientů, kde je klinické podezření na akutní myokarditidu, může kombinace pozitivní hodnoty troponinu, nízké vstupní hodnoty copeptinu a vyšší hodnoty CRP jednoznačně vyloučit jako příčinu AKS.