XVI. výroční sjezd České kardiologické společnosti
Change language:    

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NOVÝ BEZPLATNÝ PROGRAM PRO ZOBRAZENÍ ZNÁMÝCH I ZACHYCENÍ NOVÝCH LÉKOVÝCH INTERAKCÍ
Tématický okruh: Farmakoterapie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 517

Smržová J.1, Kuba M.2

1 Interní hepatogastroenterologická klinika, Dialyzační a nefrologické oddělení, Fakultní nemocnice Brno, Brno, 2 CESNET, z. s. p. o., Brno


Cíl: Interní pacienti užívají často větší množství léků a jsou tak vystaveni riziku lékových interakcí, které zvyšují jejich morbiditu i mortalitu. Při předpisu nového léku je povinností lékaře na možnost všech interakcí myslet, což je vzhledem k počtu registrovaných přípravků obtížné. Předkládaný program by mu toto měl usnadnit.
Metodika: Program je součástí projektu MediGrid a byl vytvořen v jazyku Java s využitím informací z SPC jednotlivých léků poskytovaných SÚKL. Přístup k informacím databáze je možný volně a bezplatně on-line na adrese http://www.medigrid.cz/interakce/, pro aktivní vepsání poznámky je nutné rozpoznání účastníka jako lékaře cestou registrace zdravotnického zařízení, v němž pracuje. K tomu je využita platforma České Federace Identit.
Výsledky: Program umožňuje zobrazení možných lékových interakcí vybraných léků tak, jak jsou uvedeny v SPC. Výběr léku se provádí zadáním jeho komerčního názvu a je usnadněn našeptávačem. Současně je možné zobrazit celý SPC leták včetně např. dávkování a kontraindikací léků i léky ze stejné SPC skupiny. Dále program nabízí registrovaným lékařům možnost vepsat k jednotlivým lékům poznámku týkající se např. možnosti dalších interakcí, jejich užívání apod. tak, jak je to např. v on-line encyklopedii Wikipedia.
Závěr: Program by měl představovat významnou pomoc při preskripci nových léků (či kontrole stávající medikace) zejména po ambulantní specialisty a měl by umožnit sběr poznámek k léčbě a jejich praktické využití.

Tento projekt je podporován z prostředků výzkumného záměru "Optická síť
národního výzkumu a její nové aplikace" (MSM6383917201) a výzkumného projektu
"MediGrid - metody a nástroje pro využití sítě Grid v biomedicíně" (Akademie
věd ČR, grant T202090537).