Úvod
Pacienti s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí (CTECH) profitují v indikovaných případech s endarterektomie plicnice (PEA). Část těchto pacientů má současně onemocnění koronárních tepen, chlopenní vadu, patentní foramen ovale (PFO) nebo fibrilaci siní , které je možné léčit současně provedeným kardiovýkonem.
Materiál a metoda
Od září 2004 do prosince 2007 jsme provedli u 68 nemocných endarterektomii plicnice pro CTEPH. Z toho u 23 pacientů jsme provedli současně 25 dalších kardiovýkonů.Dvanáctkrát jsem provedli futuru PFO, u 8 pacientů revaskularizaci myokardu aortokoronárními bypasy a u 5 nemocných CRYOMAZE pro fibrilaci siní.
Výsledky
Celková časná mortalita byla 5,9% u pacientů pouze s PEA 4,4% u pacientů s kombinovaným výkonem 8,7%. Hemodynamické výsledky operace jako pokles mPA a pokles PVR byly srovnatelné a soubory pacientů s PEA a kombinovanými výkony se výrazně nelišili. Pacienti s kombinovanými výkony měli vyšší střední tlak v plicnici i PVR,byli starší, byli déle ventilováni (průměrně 73 hodin proti 36 hodinám u izolované PEA).Pooperačně měli pacienti s kombinovaným výkonem častěji pneumonii a renální insuficienci. Sinusový rytmus po Cryomaze mají v současné době (průměrně 12 měsíců po operaci ) 4 pacienti tj. 80%.
Závěr
Plicní endarterektomie je efektivní a potenciálně kurativní pro správně indikované nemocné s CTECH. PEA může být provedena bezpečně a úspěšně současně s dalšími kardiovýkony. Pacienti musí být cíleně na tyto onemocnění vyšetřováni a indikováni.
Hemodynamicky významný pokles PVR je prognosticky nejvýznamnějším faktorem pro časnou i pozdní mortalitu.S podporou grantu MZ ČR NR/9224-3.
Graf1. Plicní vaskulární rezistence izolovaných (PEA) a kombinovaných výkonů.