PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

OPTIMALIZACE VYUŽITÍ BIOMETRICKÝCH ÚDAJŮ PACIENTŮ POMOCÍ PROGRAMU MEDIGRID
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 235

Smržová J.1, Kuba M.2

1 Interní hepatogastroenterologická klinika, Dialyzační a nefrologické oddělení, Fakultní nemocnice Brno, Brno, 2 CESNET, z. s. p. o., Brno


Cíl: V medicíně se používá velké množství biometrických údajů, jejichž dalším zpracováním s využitím různých vzorců získáváme další informace. V současné době není v silách jednotlivce využívat všechny užitečné vzorce. Cílem programu bylo vytvořit prostředí s databází vzorců v různých jazycích, pomocí nichž se přepočítávají biometrické údaje pacientů.
Metodika: Program vytvořený v jazyce Java je součástí pojektu MediGrid. Skládá se ze vzorců označených jako moduly (viz https://www.medigrid.cz/docsluzba). Plný přístup k informacím databáze je možný po registraci prostřednictvím platformy České Federace Identit.
Výsledky: Každý vzorec (např. BMI) má v programu jasně definované vstupní i výstupní veličiny (indikátory), podmínky užití a způsob výpočtu. Jsou uvedeny též tagy pro snadné vyhledávání, literární zdroje a příklady užití. Podobně jako vzorec mohou být zadávána i diagnostická kritéria jednotlivých chorob (např. přítomnost metabolického syndromu) nebo stanovení míry rizika chorob (např. riziko KV příhody). Po napojení na nemocniční informační systém by systém lékaři nabízel veškeré výstupy, které z dostupných biometrických údajů může spočítat.
Unikátní na systému je to, že způsob nabídky výstupů si může každý lékař individualizovat, že jednotliví lékaři mohou zadávat každý své “oblíbené” vzorce a podle svého rozhodnutí je s ostatními sdílet a že při plném provozu by mohli pomocí systému, resp. dat v něm, konzultovat pacienta u jiného specialisty.
Závěr: Program by měl být pomocníkem ambulantních i nemocničních lékařů tak, aby z dostupných biometrických údajů vytěžili s minimem námahy co nejvíce informací prospěšných v léčbě pacientů. Současně nabízí i bližší seznámení s již zadanými vzorci a možnost zadávání dalších vzorců v různých jazycích.

Projekt je podporován z prostředků výzkumného záměru č. MSM6383917201 a grantu AV ČR T202090537.