PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KRÁTKODOBÝ EFEKT KARDIOVASKULÁRNÍ REHABILITACE NA PARAMETRY KREVNÍHO TLAKU
Tématický okruh: Rehabilitace v kardiologii
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 508

Havelková A.1, Siegelová J.2, Fišer B.3, Mífková L.4, Chludilová V.5, Vank P.5, Pohanka M.6, Cornélissen G.7, Halberg F.8

1 Katedra fyzioterapie a rehabilitace, Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace LF MU, LF MU, FN u sv. Anny v Brně, Brno, 2 Katedra fyzioterapie a rehabilitace, LF MU, FN u sv Anny v Brně, Brno, 3 Fyziologický ústav, LF MU, Brno, 4 KTLR, Katedra fyzioterapie a rehabilitace, FN u sv Anny v Brně, Brno, 5 KFDR, FN u sv Anny v Brně, Brno, 6 Katedra fyzioterapie a rehabilitace, LF MU, FN u sv Anny v Brně, 7 Halberg Chronobiology Center, Universita Minnesota, Minnesota, United States, 8 Universita Minnesota, Minnesota, United States


     Pohybová léčba, především vytrvalostního charakteru, má pozitivní efekt na pokles systolického i diastolického krevního tlaku u pacientů s hypertenzí.
     Cílem této studie bylo pomocí 7–denního monitorování krevního tlaku sledovat individuální vliv kombinovaného aerobně–silového tréninku trvajícího 60 minut na hodnoty systolického a diastolického krevního tlaku. Vzájemně byly porovnávány intervaly 0 – 24 a 25 – 48 hodin po zátěži.
     Sledovaný soubor tvořilo 11 mužů a 4 ženy po infarktu myokardu nebo s hypertenzí. Pacienti absolvovali na Klinice funkční diagnostiky a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny řízený ambulantní rehabilitační program s frekvencí dvakrát až třikrát týdně. Kardiovaskulární kombinovaný trénink probíhal v různou denní dobu. K 7–dennímu ambulantnímu monitorování krevního tlaku byl použit přístroj TM – 2421 AD na principu oscilometrické analýzy.
     U 75 % sledovaných osob byla zjištěna smíšená reakce krevního tlaku na zátěž aerobně – silového charakteru. V následujících 24 hodinách po tréninku došlo střídavě k poklesu nebo ke zvýšení krevního tlaku ve srovnání s intervalem 25 – 48 hodin po ukončení cvičení. Ani u žen nebyly prokázány jednoznačné trendy snižování krevního tlaku. Tato vysoká individuální variabilita překryla závislost hodnot krevního tlaku na době kardiovaskulární rehabilitace.
     Z výsledků vyplývá, že pro přesnější stanovení reakce krevního tlaku na pohybovou aktivitu je nezbytné opakované minimálně 7–denní monitorování většího počtu pacientů.
Podporováno MSM0021622402