2 online
 
Change language:    
Menu

Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ANOMÁLIE VĚNČITÝCH TEPEN – SROVNÁNÍ LITERÁRNÍCH ÚDAJŮ S NÁLEZY U KONSEKUTIVNÍCH VYŠETŘENÍ V KATETRIZAČNÍ LABORATOŘI
Tématický okruh: Vrozené vady
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 217

Kmoníček P.1, Formánek P.1, Aschermann O.1, Kopřiva K.1

1 Kardiologické, Nemocnice Na Homolce, Praha


    Literárně je udáván výskyt anomálií odstupů věnčitých tepen kolem 0,5% v nálezech z katetrizační laboratoře. Nejčastější anomálií jsou popisovány separované odstupy ramus interventricularis anterior (RIA) a ramus circmflexus (RCx) (35,3%), následované odstupem pravé věnčité tepny (ACD) z levého koronárního sinu (20,6%).Třetí nejčastější anomálií je odstup RCx z pravého koronárního sinu (20%)  Solitární věnčitá tepna byla popsána v 8,8% všech anomálií.
     Revizí nálezů konsekutivních katetrizačních vyšetření v naší katetrizační laboratoři jsme z 1138 nálezů identifikovali výskyt anomálií odstupů věnčitých tepen u  27 nemocných , což je  2,37%  vyšetřených. Separované odstupy RIA a RCx u 9 nemocných (33,3%), Anomální odstup ACD z levého koronárního sinu u 11 probandů (40,7%) a odstup RCx z pravého koronárního sinu u 4 vyšetřených (14,8%). U jednoho nemocného jsme nalezli solitární levou věnčitou tepnu (3,7%) a rovněž u jednoho nemocného odstup levé věnčité tepny z plícnice.
    Zaměřili jsme se i na výskyt hypoplastické tepny v té formě, kdy nedosahuje mezikomorového žlábku ( tento nález byl identifikován v 6,8%) a rovněž na výskyt hypoplazie RIA. Tento nález byl mnohem vzácnější (0,7%), avšak přinášel často svým nositelům obtíže ve formě bolestí na hrudi a/ nebo námahovou dušnost.
    Vyšší procento výskytu anomálií věnčitých tepen si vysvětlujeme vyšším počtem vyšetřených nemocných s diagnózou některé vrozené vývojové vady srdeční. U těchto nemocných je výskyt anomálií věnčitých tepen častější a v našem souboru přesahoval 10%.