3 online
 
Change language:    
Menu

Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

MOTORICKÉ A KOGNITIVNÍ FUNKCE PACIENTŮ PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ V AKUTNÍ FÁZI – EFEKT REHABILITACE
Tématický okruh: Rehabilitace v kardiologii
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 524

Tarasová M.1, Nečasová J.2, Dobšák P.3, Vank P.2, Sosiková M.2, Frantisová M.2, Siegelová J.4

1 Katedra fyzioterapie a rehabilitace, Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace, LF MU, FN u sv. Anny v Brně, Brno, 2 Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace, FN u sv. Anny v Brně, Brno, 3 Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace, Katedra fyzioterapie a rehabilitace, LF MU, FN u sv. Anny v Brně, Brno, 4 Katedra fyzioterapie a rehabilitace, Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace, LF MU, FN u sv Anny v Brně, Brno


Cíl:Cílem práce byla analýza hodnot testovacích škál v souboru nemocných po akutní cévní mozkové příhodě (CMP)  se středně těžkým a lehkým postižením v průběhu hospitalizace na I.neurologické klinice LF MU s intenzivní rehabilitační léčbou a ověření vztahu mezi věkem a přítomností kognitivního deficitu na celkový výsledek léčby.
Metodika:V souboru pacientů po CMP (96 pacientů průměrného věku 62,1 ± 12,0let), jsme hodnotili  výsledky testovaní míry disability za použití: testu měření funkční nezávislosti (Functional independence measure -FIM), testu soběstačnosti (Barthel test -BI); a výsledky hodnocení impairmentu za pomocí testu kognitivních funkcí (Mini -mental state examination -MMSE), hodnocení celkového stavu a chůze (podle pracoviště Chedok McMaster rehabilitation centre -CH).  Pacienti absolvovali po dobu hospitalizace( průměrná délka 14,2 ± 7,5 dne dní) individuální trénink minimálně 5 dní v týdnu, 2x denně.Výsledky: ( průměr ± SD, před versus po); FIM (98,2 ±15,7 vs. 110,9 ± 13,5 **), BI  (78,2 ± 16,7 vs. 94,5 ± 8,6**), MMSE (25,2 ± 4,7 vs. 28,0 ± 2,6** ), CH  (79,8 ±16,2 vs. 92,0 ± 11,6** )
Korelační analýzou  při srovnání souboru pacientů s věkem ≥ 70let s celým souborem jsme určili statistickou nezávislost (p > 0,05) dosáhnutého zlepšení  na vyšším věku. V případě sledování vlivu kognitivního deficitu na výsledek léčby v našem souboru pacientů, jsme zjistili statisticky významnou lineární závislost s hodnotou p<0,05.
Závěry:Výsledky ukázaly, že komplexní  léčba spolu s intenzivní rehabilitací vedla u pacientů po CMP v akutním stádiu ke zlepšení motorických a kognitivních funkcí hodnocením pomocí testů, které bylo statisticky významné.
Podporováno grantem MSM 0021622402