1 online
 
Change language:    
Menu

Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

REHABILITACE POMOCÍ NÍZKOFREKVENČNÍ ELEKTRICKÉ STIMULACE (NFES) KOSTERNÍCH SVALŮ U PACIENTA S IMPLANTOVANÝM KARDIOSTIMULÁTOREM - KAZUISTIKA
Tématický okruh: Rehabilitace v kardiologii
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 515

Gablasová P.1, Dobšák P.2, Frantisová M.2, Špinarová L.3, Vítovec J.3, Sieglová J.2, Al-Mahmodi N.2

1 Kardiologie, Kardio-Gablasová s.r.o., Brno, 2 Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace, FN u sv. Anny, Brno, 3 I. Interní kardio-angiologická klinika, LF MU Brno, FNUSA


NFES kosterních svalů je nová rehabilitační metoda pacientů s pokročilým chronickým srdečním selháním (CHSS). Přítomnost kardiostimulátoru (PM) je uváděna jako jedna z kontraindikací jejího využití. 
Popisujeme případ 47 letého pacienta s CHSS (EF 20%, NYHA IV), s implantovaným PM v režimu DDD, zařazeným na čekací listině pro transplantaci srdce, který absolvoval 5 týdenní program NFES stehenních a lýtkových svalů (ELPHA 2000 Danmetr; 1 hodina denně, 7 dní v týdnu; 10 Hz). Před započetím tréninku jsme provedli kontrolu PM, během každé aplikace NFES sledovali  srdeční rytmus pomocí monitorace EKG. Každý týden jsme metodou izometrické dynamometrie hodnotili maximální svalovou sílu (Fmax; N) a vrcholový moment síly (PTmax; Nm) m. quadriceps femoris dx a sin ( MQFdx,sin).  Systolický a diastolický tlak krve jsme měřili denně před a po cvičení.
U našeho pacienta jsme nepozorovali žádné nežádoucí účinky, důvodem ukončení stimulace byla transplantace srdce. Nedošlo ke změnám EKG křivky během aplikace NFES, ani k výkyvům tlaku krve. Po 5 týdnech NFES kosterních svalů došlo ke zvýšení svalové síly obou MQF ( MQFdx: δFmax =86N, δPTmax =36,5Nm. MQFsin: δFmax =24,4N, δPTmax=10,24Nm). Díky výraznějšímu zlepšení svalové síly na MQFdx se po 5 týdnech NFES prakticky smazal rozdíl mezi svalovou silou pravé a levé dolní končetiny (δFmax=78,5N na počátku vs. δFmax=16 N na konci tréninku).
Benefit NFES u pacientů s CHSS již prokázaly dřívější studie. U našich pacientů s implantovaným PM zatím tato metoda nebyla využívána, v zahraničí již vznikají první  studie. U našeho prvního pacienta jsme nepozorovali nepříznivý vliv aplikované NFES kosterních svalů na implantovaný PM. Pokračujeme v náběru dalších pacientů a jejich sledování.
Podpořeno IGA MZČR 7983-3  a MSM 0021622402