Cíl: Ověřit efektivitu funkce Home-Monitoring u nemocných s implantovaným ICD přístrojem
Soubor a Metodika: V rámci studie REFORM (zařazeno 155 nemocných) jsme v našem centru zařadili 24 nemocných (19 mužů a 5 žen, prům věku 65,5 let). ICD přístroj byl indikován v rámci sekundární prevence po detekované epizodě KTA. Všichni nemocní prodělali v minulosti infarkt myokardu. Po implantaci ICD byli vybaveni komunikačním zařízením Messenger k přídávání informací z paměti ICD do řídícího centra, odkud byly zpracované informace předávány našemu implantačnímu centru pomocí internetového přenosu dat. Nemocní byli sledováni pravidelně v KS ambulanci po dobu 24 měsíců. Byla porovnávána data předaná zařízením Messenger a data získaná při kontrole ICD přístroje.
Výsledky: Během sledování v našem souboru zemřeli 3 nemocní ( 1 muž a 2 ženy). 1 nemcomý ukonči předčasně sledování (ICD doplněn o Biventrikulární stimulaci), 1 muž nedokončil sledování.
Komorové tachyarytmie byly detekovány u 9 nemocných, t.j. 15 nemocných bylo bez komorových arytmií. Celkem bylo detekováno 229 episod KT a 78 epizod KF, v zóně detekcekce KT bylo všech 229 epizod detekováno u jediného nemocného! Zbývající 8 nemocných mělo všechny epizody detekovány v rámci zóny pro KF. Všechna data byla vždy adekvátně avizována informačním centrem a potvrdili jsme shodu detekce tachyarytmií během kontrol nemocných v KS ambulanci.
Závěr: Funkce Homo-Monitoring umožňuje přesné a především velmi rychlé předávání dat z paměti přístroje implantujícímu centru, umožňuje významně urychlit léčbu nemocných s ICD a předejít i kritickým situacím jako jsou například arytmické bouře.