13 online
 
Change language:    
Menu

4202011_email_gmail_mail_logo_social_icon.png  4102573_applications_facebook_media_social_icon.png  11244080_x_twitter_elon_musk_twitter_new_logo_icon.png  5296501_linkedin_network_linkedin_logo_icon.png  386762_youtube_video_you_tube_icon.png


Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NAŠE ZKUŠENOSTI S CENTRALIZACÍ NEMOCNÝCH S CHRONICKOU TROMBOEMBOLICKOU PLICNÍ HYPERTENZÍ
Tématický okruh: Plicní hypertenze
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 469

Jansa P.1, Lindner J.2, Aschermann M.3, Šimková I.4, Goncalvesová E.5, Ambrož D.3, Paleček T.3, Linhart A.3

1 Centrum pro plicní hypertenzi, II. Interní klinika, VFN Praha, Praha, 2 II. chirurgická klinika kardiochirurgie a cévní chirurgie, VFN, Praha, 3 II. interní klinika, VFN, Praha, 4 Slovenský ústav srdcových chorob, Slovenský ústav srdcových chorob, Bratislava, SR, 5 SÚSCH, Bratislava, SR


ÚVOD. Chronická tromboembolická plicní hypertenze (CTEPH) je důsledkem postupné obstrukce plicních cév intraluminálně organizovanými tromby a remodelace plicních arteriol v perfundovaných oblastech. Důsledkem je nárůst tlaků v plicnici, plicní cévní rezistence a pravostranné srdeční selhání.  Dříve se odhadovalo, že k rozvoji CTEPH dojde asi u 0,1-0,5 % pacientů, kteří přežijí akutní plicní embolii. Některé práce však ukazují na několikanásobně častější výskyt. Léčbou volby u nemocných s chirurgicky dostupnou trombotickou obstrukcí plicnice je endarterektomie plicnice. Alternativu u periferního postižení může představovat specifická farmakoterapie.
SOUBOR NEMOCNÝCH A METODIKA. V letech 2003-2006 bylo v Centru pro plicní hypertenzi na II. interní klinice VFN a 1.LF UK v Praze diagnostikováno celkem 96 nemocných s CTEPH (56 % mužů, průměrný věk 52 let). V září 2004 byla v Kardiocentru VFN v Praze zavedena metoda endarterektomie plicnice. U operabilních nemocných je indikována endarterektomie plicnice.
VÝSLEDKY. Endarterektomie plicnice byla provedena u 39 nemocných včetně 2 nemocných ze Slovenska. Všichni pacienti byli v klinickém stádiu NYHA III a IV. Mortalita v operovaném souboru činila 10,26 %. Krátce po operaci došlo prakticky k normalizaci hemodynamických parametrů. Vzdálenost při testu šestiminutovou chůzí se prodloužila během 6 měsíců po operaci průměrně o 212.
ZÁVĚR. Výsledky chirurgické léčby CTEPH jsou zcela srovnatelné s renomovanými zahraničními pracovišti. V ČR a SR lze očekávat několik desítek vhodných kandidátů k endarterektomii plicnice ročně. Jedno expertní centrum provádějící endarterektmomie a mající zkušenosti s komplexní léčbou chronické plicní hypertenze je pro tuto populaci zcela dostačující.