7 online
 
Change language:    
Menu

4202011_email_gmail_mail_logo_social_icon.png  4102573_applications_facebook_media_social_icon.png  11244080_x_twitter_elon_musk_twitter_new_logo_icon.png  5296501_linkedin_network_linkedin_logo_icon.png  386762_youtube_video_you_tube_icon.png


Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

TEPENNÁ EMBOLIZACE JAKO KOMPLIKACE PERKUTÁNNÍ TROMBOTIZACE POSTKATETRIZAČNÍHO PSEUDOANEURYZMATU ARTERIA FEMORALIS
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 303

Petrů J.1, Vitásek P.2, Přindišová H.3, Neužil P.1, Bártík K.2

1 Kardiologické odd., Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Cévní chirurgie, Nemocnice Na Homolce, Praha, 3 Radiodiagnostické oddělení, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod:  S narůstajícím množstvím prováděných srdečních katetrizací se zvyšuje i počet komplikací punkce femorálních cév. V naší práci jsme se zaměřili na postkatetrizačně vzniklé falešné výdutě arteria femoralis, jejich léčbu a popisujeme neobvyklou komplikaci této léčby v podobě embolizace tkáňového lepidla do arteria poplitea.

Soubor: Za období dvou let (2005-2006) jsme postkatetrizačně vzniklou falešnou výduť diagnostikovali u 39 pacientů. 27 nemocných bylo indikováno k perkutánní trombotizaci aplikací tkáňového lepidla  (Tissucol®) do výdutě se 100% úspěšností. U devíti nemocných stačila k trombotizaci výdutě cílená komprese, ve třech případech byla nutná chirurgická korekce.

Kazuistika: U 57letého nemocného byla po provedení izolace plicních žil pro paroxysmální formu fibrilace síní diagnostikována falešná výduť levé arteria femoralis communis velikosti 2,5x 2cm. S odstupem dvou dnů byla výduť trombotizována aplikací 2 ml Tissucol Kit® (Baxter AG, Wien). Kontrolní vyšetření ultrazvukem další den dokumentovalo příznivý nález v třísle s průchodným tepenným řečištěm až do úrovně a. poplitea  a pacient byl propuštěn. Následující den se pacient dostavil pro nově vzniklé klaudikace levé dolní končetiny (LDK). Angiografie potvrdila embolický uzávěr - částečně obtékaný embolus v distální a. poplitea a proximální a. fibularis. V epidurální anestezii byla provedena urgentní embolektromie, lehce se podařilo vybavit celistvý odlitkový embolus tvořený tkáňovým lepidlem. Další průběh byl již nekomplikovaný. Při kontrolách za 1 a 3 měsíce již pacient neudával klaudikace a měl dobře hmatné pulsace až do periferie LDK.

Závěr: V současné době je perkutánní trombotizace postkatetrizační falešné výdutě metodou volby. Tento postup má vysokou efektivitu a komplikace jsou raritní, přesto je třeba s nimi počítat a před propuštěním pacienta vyloučit jejich možnost.