5 online
 
Change language:    
Menu

4202011_email_gmail_mail_logo_social_icon.png  4102573_applications_facebook_media_social_icon.png  11244080_x_twitter_elon_musk_twitter_new_logo_icon.png  5296501_linkedin_network_linkedin_logo_icon.png  386762_youtube_video_you_tube_icon.png


Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NEKARDIÁLNÍ OPERACE U PACIENTŮ S PLICNÍ HYPERTENZÍ
Tématický okruh: Plicní hypertenze
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 283

Marešová J.1, Jansa P.1, Ambrož D.2, Aschermann M.2, Linhart A.2, Stříteský M.3, Bláha J.3

1 kardiologie, Eurokardio s.r.o, Praha 6, 2 II.interní klinika kardiologie a angiologie, VFN a 1.LF UK, Praha, 3 VFN Praha, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny


Úvod:
Plicní hypertenze (PH) je syndrom sdružující onemocnění s vážnou prognózou. Kurativní chirurgická léčba PH má svá indikační omezení, zejména u chronické trombembolické PH ( CTEPH), farmakologická léčba plicní arteriální hypertenze ( PAH) své nežádoucí účinky a individuálně variabilní léčebný efekt. Péče o pacienty je ještě náročnější v případě dalších přidružených onemocnění. Pacienti s PH mají obecně přiznávanou vysokou rizikovost všech operačních zákroků.

Cíl práce:
Shrnout zkušenosti s perioperační péčí o pacienty s PH, kteří podstoupili nekardiální operaci
ve specializovaném centru.

Soubor pacientů a metodika:
V Centru pro PH VFN v Praze bylo v letech 2004 až 2006 indikováno sedm nemocných
s prekapilární PH k nekardiochirurgickým výkonům.
Muž s PAH podstoupil nefrektomii pro adenokarcinom ledviny. Nemocný s těžkou PAH byl akutně operován pro krvácení do zažívacího traktu. U muže s těžkou PAH na kontinuální léčbě subkutánním treprostinilem byla provedena pro tumor močového měchýře cystektomie.
Žena s těžkou idiopatickou PAH na kontinuální léčbě intravenózním epoprostenolem byla operována pro perianální píštěl. Nemocné s komplexní cyanotickou vadu s univentrikulárním srdcem, na kontinuální léčbě intravenózním epoprostenolem, byla provedena hysterektomie. Žena s CTEPH po endarterektomii plicnice byla operována pro karcinom těla děložního a další nemocná s CTEPH po endarterectomii plicnice podstoupila hysterektomii pro myomatózní uterus.
Všechny výkony byly prováděny v zázemí kardioanestezie v celkové nebo spinální anestezii.

Výsledky:
Časná i pozdní mortalita byla nulová. Ve třech případech byl pooperačně použit  inhalační iloprost k ovlivnění PH.

Závěr:
Centralizace nemocných s PH vede k získání maxima zkušeností a tak umožňuje indikovat tyto pacienty i k takovým výkonům, které by byly jinak v důsledku základního onemocnění kontraindikovány.