1 online
 
Change language:    
Menu

4202011_email_gmail_mail_logo_social_icon.png  4102573_applications_facebook_media_social_icon.png  11244080_x_twitter_elon_musk_twitter_new_logo_icon.png  5296501_linkedin_network_linkedin_logo_icon.png  386762_youtube_video_you_tube_icon.png


Vyhledávání v abstraktech

Sponzor

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KATETRIZAČNÍ ABLACE FIBRILACE SÍNÍ. OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE O PACIENTY PŘED A PO VYŠETŘENÍ
Tématický okruh:
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 600

Pospíšilová M.1, Nováková M.1

1 Klinika kardiologie, IKEM, Praha


     Fibrilace síní /FS/ je nejčastější arytmie, která se u člověka vyskytuje. Jednou z metod léčby FS je katetrizační ablace, která spočívá v izolaci ústí plicních žil pomocí radiofrekvenční energie.Na našem pracovišti tato metoda přešla z klinických zkoušek do praxe již před třemi lety.V současné době se stala rutinním výkonem a i sestry mají dobře zvládnutou péči o tyto pacienty.V přednášce vás chceme s touto metodou seznámit a poukázat i na ošetřovatelskou péči.
Úkolem sestry je pacienta připravit na výkon a pečlivé sledování a ošetřování po výkonu.
Den před vyšetřením sestra pacientovi vyholí obě třísla a hrudník, pacient se vykoupe a sestra kanyluje periferní žílu.Důležitá je psychická příprava.
   Po vlastní ablaci přivážíme pacienta ze sálu po 3 až 5 hodinách. Má 3 až 4 sheaty v obou tříslech, někdy i v krku. Na oddělení sestra pacientovi vysvětlí další postup.
Natočíme EKG, připojíme monitoraci EKG, změříme TK a dále ho sledujeme po 1 hod. Protože se při výkonu aplikoval Heparin, provedeme vyšetření ACT, kdy hodnotíme účinnost heparinizace. Pokud hodnota klesne pod 170sec., mohou se sheaty odstranit.Vzhledem k většímu počtu sheatů často dochází k vagové reakci, kterou musím rozpoznat a začít řešit. Po vytažení sheatů se provede bandáž obou třísel. Sestra se snaží ulevit od bolesti způsobené dlouhým ležením namazáním zad, aplikací analgetik s.c., polohováním lůžka apod. Pacientovi dáme najíst,podáváme dostatek tekutin a sledujeme vyprazdňování.
   Důležitá je neustálá kontrola pacienta, protože sestra je první, kdo může rozpoznat první příznaky komplikací. Jakékoliv změny jako dušnost a kašel, bolest při dýchání, pokles TK apod. hlásí lékaři.
Po uplynutí 1 hod od vytažení sheatů se nasazuje infuze s Heparinem jako prevence tromboembolických komplikací. Infuze kape za kontroly aPTT do druhého dne.
Pacient opouští lůžko následující den po kontrole lékařem.