Úvod
Dle recentních prací nekorigovaná funkční trikuspidální regurgitace po náhradě či plastice mitrální chlopně může vést k další dilataci pravé komory a jejímu selhávání.
Metodika
Na kardiochirurgickém oddělení FN Plzeň bylo r. 2002-2006 provedeno 408 výkonů na mitrální chlopni (náhrada či plastika), z nich u 155 pacientů (38%) byla provedena plastika trikuspidální chlopně.
Při pravidelných kontrolách byla sledována symptomatologie nemocných (n=45), vývoj ejekční frakce levé a pravé komory srdeční, rozměry obou komor, výsledky srovnány s kontrolní skupinou pacientů (n=22), u kterých nebyla provedena korekce funkční trikuspidální regurgitace.
Výsledky
Dle střednědobých výsledků dochází u pacientů, kterým byla korigována funkční trikuspidální regurgitace v jedné době s plastikou či náhradou mitrální chlopně k signifikantnímu zlepšení dušnosti dle klasifikace NYHA, zmenšení diametru pravé komory, významnému zvýšení ejekční frakce levé komory a nevýznamnému zvýšení ejekční frakce pravé komory. U kontrolní skupiny pacientů, kterým nebyla funkční trikuspidální regurgitace korigována, došlo v dalším sledování k signifikantní dilataci pravé komory a u 1/3 nemocných došlo k progresi neoperované Tri regurgitace o 1 st. a více, statisticky významné dilataci PKS a poklesu její ejekční frakce
Závěr
Nekorigovaná funkční trikuspidální regurgitace při onemocnění mitrální chlopně může vést k progresi systolické dysfunkce pravé komory. Současná korekce trikuspidální regurgitace u chronické mitrální regurgitace zabraňuje další dilataci pravé komory a jejímu následnému selhávání. Současný výkon na obou chlopních nemá vliv na operační a celkovou mortalitu.
Tato práce byla podpořena VZ UK v Praze č. MSM 0021620817, uděleným MŠMT ČR