PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ HODNOTY NT-PROBNP U STARŠÍ POPULACE S NORMÁLNÍ SYSTOLICKOU FUNKCÍ LEVÉ KOMORY BEZ ZNÁMEK SRDEČNÍHO SELHÁNÍ
Tématický okruh: Srdeční selhání
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 471

Vytiska M.1, Kala P.2, Boček O.2, Jeřábek P.2, Neugebauer P.2, Poloczek M.2, Pařenica J.2, Xxxx C.1, Špinar J.2

1 Intervenční kardiologie, KC Nitra, Nitra, SR, 2 IKK, FN Brno Bohunice, Brno


Úvod: Zvýšené hodnoty NT-proBNP dobře korelují s funkční třídou NYHA, ejekční frakcí levé komory (LK) a prognózou u pacientů se srdečním selháním (SS) v důsledku systolické dysfunkce levé komory.U pacientů bez syndromu SS je zvýšení NT-proBNP považováno za prognosticky významné stran mortality a výskytu kardiovaskulární příhody a to bez ohledu na funkci (LK).
Cílem práce je poukázat na faktory ovlivňující hodnoty NT-proBNP u starší populace bez syndromu SS s normální systolickou funkcí LK.
Metody: Soubor tvořilo 267 elektivních pacientů ve věku 50-82 let, průměr 62 let, z toho 47% žen. Zařazení pacienti byly hemodynamicky stabilní, bez anamnézy infarktu myokardu a s normální systolickou funkcí LK. Ve stejný den byly provedeny: levostranná srdeční katetrizace, odběr NT-proBNP a echokardiografické vyšetření srdce. Diabetes, hypertenze, ICHS, obezita, věk, pohlaví, medikace a enddiastolický tlak v levé komoře byly vybrány jako faktory s možným dopadem na hladinu NT-proBNP. Z ECHO parametrů jsme hodnotili velikost levé síně, indexovanou masu LK a poměr E/Ea.
Výsledky: Střední hodnota NT-proBNP byla 112,5 pg/ml (min.11; max.1943). Z celkového počtu vyšetřených pacientů mělo zvýšené hodnoty NT- proBNP ( >125pg/ml ) 119 pacientů (45%). Z výše uvedených faktorů měli věk a pohlaví významný dopad na hladinu NT-proBNP (p >0,01), obezita měla trend k její ovlivnění (p= 0,06). Z ECHO parametrů měli těsný vztah k naměřené hodnotě NT proBNP velikost levé síně a poměr E/Ea (p<0,01).
Závěr: Hladina NT-proBNP je výsledkem činnosti kardiorenální osy. Její aktivita pravděpodobně nezávisí  pouze na stavu hemodynamiky, ale i na mnoha dalších faktorech se vztahem ke kardiovaskulárnímu aparátu. 
Práce vznikla s podporou grantu NR/8481-3 IGA MZ ČR