Úvod: Myxom je nejčastější primární, histologicky benigní srdeční nádor. V dospělém věku představuje cca 50% benigních tumorů srdce. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti levé síně (75-80%), v pravé síní (20%), ojediněle v oblasti pravé či levé komory srdeční (5%). Klinické manifestace myxomu představují v 90% případů nespecifické systémové projevy, v 50% případů systémové embolizace do mozku (u levostranných srdečních myxomů), dále symptomy z intrakardiální obstrukce, vertigo, prekolapsové stavy či náhlou smrt.
Kazuistika: 64 letý muž byl přijat na oddělení akutní kardiologie s obrazem akutního koronárního syndromu. Pacient byl na našem pracovišti katetrizován s nálezem embolizačního uzávěru RMS a RIM, podstoupil perkutánní angioplastiku s implantací 2 stentů. Věnčité tepny byly jinak bez aterosklerotických změn. Po přijetí byla provedena echokardiografie, kde bylo vysloveno podezření na srdeční myxom. Po doplnění jícnové echokardiografie se potvrdil „květákovitý“ srdeční tumor vycházející z levé síně s prominencí do levé komory v diastole. Pacient byl řešen kardiochirurgickou extirpací tumoru spolu s plastikou mitrální chlopně. Histologické vyšetření potvrdilo srdeční myxom, kontrolní ECHO po 6 měsících prokazuje příznivý nález na mitrální chlopni a bez známek recidiv srdečního tumoru.
Závěr: Mezi hlavní diagnostické metody srdečních tumorů patří na prvním místě echokardiografické vyšetření transtorakální (TTE) a především jícnové (TEE), dále CT vyšetření a magnetická rezonance (NMR). Na srdeční myxom je nutno myslet u pacientů s horečkou neznámé etiologie nebo s nespecifickými obtížemi jako je únava, slabost, dlouhodobě zvýšená sedimentace bez nálezu infekčního fokusu.