PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

VZÁCNÝ PŘÍPAD FATÁLNÍ DISEMINACE MYOKARDIÁLNÍ TOXOPLAZMÓZY PŘENESENÉ Z DÁRCE NA PŘÍJEMCE PO SRDEČNÍ TRANSPLANTACI
Tématický okruh: Zajímavé případy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 68

Chaloupka A.1, Kĺúčovský P.2, Žampachová V.3, Rezek M.1, Krejčí J.1, Němec P.2, Špinarová L.1

1 I. Interní kardio-angiologická klinika, Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Brno, 2 CKTCH, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno, 3 I. patologicko-anatomický ústav, Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Brno


Úvod: Toxoplazmóza je nejčastější protozoární infekce v ČR (seropozitivita až 75% populace), způsobená prvokem Toxoplasma gondii (T. gondii). Zatímco u zdravých jedinců je průběh zcela benigní, u pacientů po srdeční transplantaci (OTS) má při diseminaci až v 80% fatální průběh. Mechanizmem je reaktivace vlastního onemocnění při imunosupresi či přenos z dárce. Všichni pacienti po OTS mají zavedenou profylaktickou terapii. Prezentujeme první případ diseminace myokardiální infekce T. gondii u pacienta časně po OTS v našem centru.

Popis případu: 55letý pacient se srdečním selháním na pokladě dilatační kardiomyopatie podstoupil OTS s komplikovaným průběhem. V prvních pooperačních dnech dochází k oběhovému selhání s nutností zavedení ECMO, rozvoj těžké Tri regurgitace a tamponády srdeční s nutností revize a plastiky Tri chlopně, CVVHD pro anurii a stimulace pro AVB III°. Endomyokardiální biopsie (EMB) opakovaně grade 0, dle EMB 1 měsíc po OTS však vyslovena suspekce na toxoplazmovou myokarditis. Obr. 1 zobrazuje kardiomyocyty s trofozoity T. gondii. (zelené šipky). Serologie T. gondii opakovaně negativní. Vzhledem k těžkému průběhu zahájena terapie toxoplazmózy pyrimethamin + klindamycin. I přes terapii rozvoj epileptiformní aktivity, průkaz T. gondii z PCR z likvoru – diseminace s encefalopatií. Během 3 dnů výrazné zhoršení stavu, dle kontrolní EMB progrese toxoplazmové destruktivní myokarditis se známkami rejekce; současně imunoparalýza, přechod do šokového stavu, exitus letalis.

Závěr: Toxoplazmóza u pacientů po OTS je vzácnou, ale velmi závažnou infekční komplikací. Příznaky jsou často nespecifické. Nejčastější projev toxoplazmózy u pacientů po OTS je myokarditis, která může imitovat rejekci, při diseminaci je nejčastějším projevem encefalitis. Především je nutné na možnost toxoplazmózy pomýšlet a zahájit včas intenzivní terapii.