úvodní stránka akce
 
Menu

4202011_email_gmail_mail_logo_social_icon.png  4102573_applications_facebook_media_social_icon.png  11244080_x_twitter_elon_musk_twitter_new_logo_icon.png  5296501_linkedin_network_linkedin_logo_icon.png  386762_youtube_video_you_tube_icon.png


Generální sponzor sjezdu


Sponzor online systému
 

PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

HYPERHOMOCYSTEINEMIE A STUPEŇ KORONÁRNÍ ATEROSKLERÓZY U PACIENTŮ PO ELEKTIVNÍ PERKUTÁNNÍ KORONÁRNÍ INTERVENCI
Tématický okruh: Ateroskleróza
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 184

Goláň L.1, Šimek S.1, Horák J.1, Lubanda J.1, Skalická L.1, Beran S.1, Dostál O.2, Kuchyňka P.1, Aschermann M.1, Linhart A.1

1 II. Interní klinika, VFN Praha, Praha, 2 Advokátní kancelář, PwC Legal, s.r.o., Brno


Úvod: Hyperhomocysteinemie se považuje za jeden z možných rizikových faktorů aterosklerózy a naděje jsou vkládány do léčby kyselinou listovou. V současné době se však objevují důkazy spíše proti vlivu homocysteinu na kardiovaskulární onemocnění i proti protektivnímu účinku kyseliny listové. Zajímalo nás, jaké jsou plazmatické hladiny homocysteinu v závislosti na stupni koronární aterosklerózy u pacientů po elektivní perkutánní koronární intervenci.
Metody: Vybrali jsme 46 pacientů sledovaných na II. interní klinice 1. LF UK a VFN, u kterých byla stanovena plasmatická hladina homocysteinu a současně provedena selektivní koronární angiografie. Stupeň koronární aterosklerózy jsme hodnotili pomocí modifikovaného indexu skóre koronární aterosklerózy dle Gensiniho. Pacienty jsme dle střední hodnoty skóre rozdělili na dvě skupiny, ve kterých jsme porovnali průměry plasmatických hodnot homocysteinu a procento pacientů s hyperhomocysteinemií.
Výsledky: Index koronárního skóre byl v rozmezí 3 až 53,5, střední hodnota 17,5. Plazmatické hladiny homocysteinu byly 4,6 – 19,8 μmol/l. Ve skupině s  indexem koronárního skóre nižším než medián (n=28) byla průměrná hodnota homocysteinu 9,31 μmol/l a ve skupině s vyšším skóre (n=18) byla 9,94 μmol/l. Tyto hodnoty se statisticky nelišily (p=0,56). Ve skupině s nižším skóre byli 4 pacienti s hyperhomocysteinemií (nad 14,6 μmol/l) (14,3%) a ve skupině s vyšším skóre byli 2 pacienti s hyperhomocysteinemií (11,1%, p=0,75).
Závěr: U pacientů s pokročilejším koronárním postižením nenacházíme vztah mezi rozsahem aterosklerotického postižení a hladinami homocysteinu. Naše práce je však omezena malým počtem jedinců.


6 online