70-letý hypertonik měl při práci synkopu, po probrání z bezvědomí měl bolesti na hrudi, paraplegii dolních končetin a hemiparézu levé paže. Při přijetí do nemocnice již neurologické symptomy prakticky odezněly, kardiopulmonálně byl kompensován při tlaku 90/60, periferní pulsace byly dobré. Troponin byl positivní, na EKG elevace ST a vysoké R V1 a V2. Echokardiografie ukázala jen malou posteroseptální hypokinesu a širší kořen aorty. Na CT vyšetření byla potvrzena rozsáhlá disekce od kořene aorty s tangencí odstupových cév až do břišní partie s obturací levé renální tepny. Pacient byl odeslán k urgentní operaci. Při úvodu do anestesie došlo náhle k těžké bradykardii a hypotensi. Pacient byl 30 minut resuscitován, během resuscitace byl napojen mimotělní oběh a započata operace. Po otevření srdce byla zjištěna ruptura aorty do pravé komory. Zkratový kanál procházel muskulární částí mezikomorového septa. Defekt byl překryt teflonem, ascendentní aorta a chlopeň nahrazena. Pacient zemřel následující den na multiorgánové selhání.
Domníváme se, že k definitivní ruptuře v námi prezentovaném případě došlo pravděpodobně v okamžiku těsně před operací, s následným zhroucením oběhu. Druhým možným vysvětlením je ruptura následkem nepřímé srdeční masáže při spontánní nebo medikamentosně navozené bradykardii a hypotensi. Při sekci - bylo proximální septum infarzované a prokrvácené.
Jde o velmi vzácnou komplikaci aortální disekce. Autoři našli v literatuře jen 2 publikované případy ruptury disekované aorty do pravé komory a několik publikovaných případů ruptury do pravé síně.