PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

TŘÍLETÉ ZKUŠENOSTI S PILOTNÍM PROJEKTEM REGISTRU INFARKTU MYOKARDU ČESKÉ REPUBLIKY
Tématický okruh: Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 439

Janský P.1, Ballek L.2, Faltus V.3, Grünfeldová H.4, Hubač J.5, Monhart Z.6, Ryšavá D.7, Velimský T.8

1 Kardiochirurgická klinika, FN Motol, Praha, 2 Interní oddělení, Jindřichův Hradec, 3 EuroMise Centrum, Ústav informatiky AV ČR, Praha, 4 Interní oddělení, Čáslav, 5 Interní oddělení, Chrudim, 6 Interní oddělení, Znojmo, 7 Interní oddělení, Kutná Hora, 8 Interní oddělení, Písek


Na rozdíl od řady vyspělých zemí v České republice zatím neexistuje celostátní registr infarktů myokardu. V roce 2003 jsme zahájili pilotní projekt tohoto registru v okresech Znojmo a Kutná Hora (nemocnice Čáslav a Kutná Hora). V roce 2004 se k registru připojily nemocnice v Jindřichově Hradci a v Písku. V roce 2005 se na sběru dat podílela také nemocnice v Chrudimi.

Kritériem pro zařazení do registru byly elevace ST úseku nebo biochemický průkaz nekrózy myokardu. Sledovali jsme přítomnost rizikových faktorů aterosklerózy, klinický obraz a přítomnost komplikací. Byla vyhodnocena  reperfuzní léčba a farmakoterapie v úvodu hospitalizace a při propuštění. Sledována byla četnost různých terapeutických metod a echokardiografického a katetrizačního vyšetření.

Předkládáme analýzu  údajů v registru během uplynulých tří let, která ukazuje zajímavé změny zejména ve farmakologické léčbě a v dostupnosti některých vyšetření.