PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SLEDOVÁNÍ PACIENTŮ PO IMPLANTACI LEADLESS KARDIOSTIMULÁTORU
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 74

Dujka L.1, Petrů J.1, Šedivá L.1, Šimon J.1, Kronusová E.1, Mudroch M.1, Neužil P.1

1 Kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod:Leadless kardiostimulátor je alternativou pro pacienty vyžadující komorovou stimulaci. V současné době jsou k dispozici 2 zařízení – LCP NanostimTM (St.Jude Medical) a MicraTM TPS (Medtronic). Na vývoji pracuje i firma BostonScientific. Zde představujeme soubor pacientů kardiocentra NNH.

Soubor a metoda: Soubor čítá 148 pacientů za období 12/2012-9/2016 (ž 63, m 85, průměrný věk 71 let )-100 pacientů obdrželo přístroj NanostimTM (ž 42, m 58, průměrný věk 70 let), 48 pacientů přístroj MicraTM (ž 21, m 27, průměrný věk 69 let). Nejčastější indikací je permanentní fibrilace síní, dále sick sinus syndrom a AV blokáda II. a III. stupně. Následuje kontrola 3 měsíce po implantaci a dále á 6 měsíců po dobu 5 let, resp. 60 měsíců (Nanostim) nebo 1 měsíc, 3 měsíce a dále á 6 měsíců po celkovou dobu 1,5 roku, resp. 18 měsíců (Micra). Hodnocen je klinický stav, nežádoucí příhody, medikace a standardní parametry: kapacita baterie, stimulační práh, sensing, impedance a % stimulace. Pro skupinu Micra máme k dispozici kompletní studijní data, u skupiny Nanostim data z 36 měsíčního sledování (20 pacientů), 24 měsíců (27 pacientů), 12 měsíců (21 pacientů), 6 měsíců (17 pacientů), 3 měsíce (7 pacientů), 5 pacientů bylo zaimplantováno recentně. Nebyly evidovány mechanické a infekční komplikace či negativní ovlivnění zdravotního stavu (včetně pacemakerového syndromu). Ve 2 případech byla nutná extrakce přístroje pro nárůst stimulačních prahů (Micra) a technickou chybu přístroje (Nanostim), 6 pacientů zemřelo z nekardiálních příčin.

Závěr:
Užití leadless kardiostimulátoru je efektivní léčebnou metodou u pacientů vyžadujících VVI stimulaci či u pacientů s převodní poruchou, nemohou-li podstoupit implantaci konvenčního přístroje. Výhodou je miniinvazivita, kratší doba výkonu, nižší riziko infekčních komplikací a eliminace mechanického poškození.