PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ELASTICKÉ OBVODY V POKROČILÉ INVAZIVNÍ SRDEČNÍ ELEKTROFYZIOLOGII
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - technik , Číslo v programu: 117

Pospíšil D.1, Sepši M.2, Felšöci M.2

1 Interní kardiologická klinika, FN Brno a LF MU, Brno, 2 Interní kardiologická klinika, FN Brno, Brno


Úvod: Pokrok v oblasti invazivní srdeční elektrofyziologie je v současnosti velkou měrou závislý na dostupných technologiích. Nejmodernější nástroje používají integrovanou elektroniku v přímém kontaktu s myokardem in vivo, což s sebou nese rizika elektrochemických reakcí při penetraci tělními tekutinami skrze metalické vodivé povrchy, nebo kolem nich. Toto riziko roste se zvyšujícími se požadavky na ovladatelnost systému, jedná-li se o katetry či o časovou stálost, jedná-li se o implantabilní techniku. Cíl: Řešením může být biokompatibilní dielektrická vrstva v kombinaci s elastickými elementy – aktivními součástkami i obvody, které ve vztahu se srdečním svalem pracují pouze přes kapacitní vazbu bez jakékoliv kovové styčné části a přinášejí mnoho dalších výhod.

Metodika: V tomto sdělení vycházíme z vlastních poznatků při účasti na výzkumu, které jsou již umožněny publikovat a zdrojů na toto téma publikovaných.

Základní výsledky: Zkouškám in vitro byly podrobeny aktivní pole s křemíkovými tranzistory tvořenými kapacitní vazbou mezi myokardem a materiály s vlastní vodivostí. Kapacitní vazba je tvořena dielektrickou nanomembránou. Testované aktivní pole je tvořeno 396 aktivními uzly, které slouží jak pro sběr signálu, tak pro stimulaci na ploše s rozměry 9,5 x 11,5 mm. Šířka soustavy dosahuje necelých 40 nanometrů při schopnosti extenze v rovině pole až 50 délkových procent u samotných součástek. Výsledky beze zbytku potvrdily teoretické předpoklady a umožnily začít pracovat na konkrétních aplikacích.

Závěr: Systematický výzkum a mapování s vysokým rozlišením při sinusovém rytmu, stimulaci i běžících arytmiích na Langendorffových srdcích prokázaly velké možnosti tohoto směru vývoje. Výsledky naznačují realistickou cestu směrem k revolučním řešením v mnoha elektrofyziologických aplikacích