PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RARITNÍ PŘÍPAD DYNAMICKÝCH ZMĚN TRVÁNÍ A TVARU QRS KOMPLEXU A KOLÍSÁNÍ STIMULAČNÍCH PRAHŮ ELEKTROD U PACIENTA S IMPLANTOVANÝM DVOUDUTINOVÝM ICD (OBRAZOVÁ EKG KAZUISTIKA)
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 23

Roubíček T.1, Kučera P.2, Černý J.2, Kupec J.2, Štros J.2, Polášek R.1

1 Technická univerzita Liberec, Fakulta zdravotnických studií, Krajská nemocnice Liberec, Kardiocentrum, Liberec, 2 Kardiocentrum, Krajská nemocnice Liberec, Liberec


Úvod: Poruchy iontových kanálů (ať již vrozené či získané) se projevují různě a mohou vést k dynamickým změnám na EKG. V této kazuistice přinášíme raritní případ rozšíření QRS komplexu a vzestupu prahů na obou elektrodách dvoudutinového ICD manifestující se poruchou stimulace.
Kazuistika: 69letý pacient s 9 let implantovaným dvoudutinovým ICD v sekundární prevenci náhlé smrti po opakované kardiopulmonální resuscitaci pro komorové tachykardie typu Torsade de pointes při disperzi QT intervalu, s dobrou funkcí levé komory srdeční, byl přivezen na urgentní příjem pro bradykardii 35/min při náhradním komorovém rytmu. Při interogaci bylo zjištěno, že z nejasného důvodu došlo ke vzestupu prahů na síňové i komorové elektrodě z normálních hodnot 0,5 V/0,5 ms k hodnotám nad 4 V/0,5 ms. QRS komplex byl u pacienta rozšířen na 240 ms. Během 8 hodin došlo ke spontánní normalizaci prahů na obou elektrodách s normalizací EKG křivek a zeštíhlením QRS intervalu na 130 ms. Ani podrobný rozbor anamnézy a možných vyvolávajících faktorů nevedl k ozřejmění příčiny tohoto stavu (včetně možné intoxikace, iontové dysbalance,…). Při následných kontrolách byly prahy na elektrodách v normě a pacient je bez obtíží. Je plánováno genetické vyšetření k vyloučení polymorfismu sodíkových či vápníkových kanálů, které by mohlo odhalit příčinu tohoto stavu.
Závěr: Vzestup stimulačních prahů s následným výpadkem stimulace a opětovnou rychlou normalizací včetně normalizace morfologie QRS komplexu je velice neobvyklý. Pátrání po možných příčinách je komplexní, ale pravděpodobná je souvislost s poruchou iontových kanálů na membránách kardiomyocytů.