PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NAŠE ZKUŠENOSTI S IMPLANTACÍ LEADLESS KARDIOSTIMULÁTORŮ
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 108

Kronusova E.1, Holdová K.1, Šimon J.2

1 kardiologie, NNH, Praha, 2 kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod:
Obor kardiostimulace zažívá každoročně mohutný pokrok, objevují se nové velmi zajímavé trendy, technologie i nové systémy. Z nových přístrojů, kterým je věnována pozornost jsou „bezelektrodové“ leadless systémy a to NanostimTM (LCP) od firmy SJ Medical a Micra od firmy Medtronic. Tyto leadless systémy eliminují některá rizika která jsou spojena s konvenčními systémy trvalé kardiostimulace. Mezi daná rizika řadíme některé akutní a chronické komplikace.
Metodika:
Bezelektrodový systém leadless je podobný mikrotužkové baterii a tvoří jeden celek – přístroj a stimulační elektrodu. Tento systém je implantován u pacientů, kde jsou určité limitace, nevýhody a možné komplikace související s normální implantační technikou.
Micra i Nanostim leadless se zavádí katetrizačním přístupem z femorální žíly pomocí zavaděče do hrotu pravé komory. Pacient je během výkonu při vědomí, celý výkon trvá cca 20 minut.
Výsledky:
Na našem pracovišti bylo naimplontováno 119 pacientů z toho 86 pacientů dostalo Nanostim systém (48 mužů a 38 žen) a 33 pacientů systém Micru (21 mužů a 22 žen). Průměrný věk u obou leadless systémů byl 71let.
U systému Nanostim zemřeli 4 lidé - 2 ženy přirozená smrt – věk, 2 muži – klostridiová sepse a onkologické onemocnění. U systému Micra zemřel 1 muž na plicní embólii po TEP a u jednoho pacienta se explantoval přístroj pro no capture.
Závěr:
Při průběžném hodnocení leadless systémů je prokázána jejich bezpečnost a vynikající parametry. Jsou biokompatibilní s možností vyšetření magnetickou rezonancí. Bezelektrodová stimulace je dobrou alternativou ke klasické kardiostimulaci a umožňuje eliminovat rizika klasických kardiostimulátorů.