PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

STŘEDNĚDOBÉ VÝSLEDKY LÉČBY IZOLOVANÉ PERZISTUJÍCÍ A DLOUHODOBĚ PERZISTUJÍCÍ FIBRILACE SÍNÍ POMOCÍ HYBRIDNÍ ABLACE
Tématický okruh: okruh
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 88
Etický kodex:
Podpora výzkumu / granty: grant AZV 16-32478A

Osmančík P.1, Budera P.1, Heřman D.2, Žďárská J.1, Procházková R.1, Straka Z.3, Malá A.4

1 Kardiocentrum, 3. LF UK a FNKV, Praha, Praha, 2 Kardiocentrum, 3. LF UK a FNKV, Praha, 3 Kardiocentrum 3. LF UK a FNKV, Praha, 4 PPK, IKEM, Praha


Cíl: Léčba perzistující či dlouhodobě perzistující fibrilace síní (PeFS) není dosud uspokojivě vyřešena žádnou z existujících metod. Jednu z novějších metod léčby představuje hybridní ablace, tj. kombinace torakoskopické mini-invazivní chirurgické ablace, následovanou endokardiální ablací. Cílem této práce je prezentovat střednědobé výsledky pacientů po hybridní ablaci.
Soubor a metodika: k hybridní ablaci byli referováni pouze pacienti s PeFS. V rámci zákroku podstupují nejprve torakoskopickou ablaci, která spočívá v tzv. „box lézi“, tj. izolace zadní stěny levé síně včetně plicních žil radiofrekvenčním systémem COBRA Fusion™ 150 a uzávěr ouška systémem AtriClip®. Po 2-3 měsících následuje katetrizační ablace: kompletizace chirurgické box-léze, ablace mitrálního a kavotrikuspidálního isthmu. Úspěšnost je sledována 24hod EKG Holterem za 1, 3 a 9 měsíců a týdenním EKG Holterem za 6, 12, 18 a 24m.
Výsledky: Od roku 2013 podstoupilo hybridní zákrok 42 pacientů (30 mužů, 12 žen). Průměrný věk byl 62 let (38-74), trvání FS 35 měsíců (1-138), velikost LS 47mm (39-57) a EF 55% (20-65). Z komplikací se při chirurgické části vyskytla 1xparéza n.phrenicus, 1xpooperační iktus s reziduálním deficitem, 2x pneumothorax, 2x krvácení s nutností revize, nebylo žádné úmrtí či konverze na sternotomii. Při katetrizační části se z komplikací vyskytl jeden opožděný (3 týdny po zákroku) perikardiální výpotek, řešený konzervativně. Sinusový rytmus bez recidivy arytmie a antiarytmik byl přítomen za půl roku od katetrizační ablace u 82% a za rok u 79% pacientů. Z recidiv arytmií byla zachycena 3x paroxysmální FS, 2x PeFS a 4x pravidelná síňová tachykardie; u těchto pacientů byla provedena reablace.
Závěr: hybridní ablační léčba FS má velmi dobré střednědobé výsledky v populaci obtížně řešitelných pacientů s perzistující či dlouhodobě perzistující FS.