Úvod: kardiochirurgické řešení AFib je desetiletí užívanou metodou terapie této arytmie. Chirurgické řešení AFib se provádí buď v rámci komplexního výkonu nebo díky rozvoji minimálně invazivních technik jako samostatný výkon. Výkon sám sice modifikuje substrát uvedených arytmií, ale vytváří i substrát pro arytmie nové (ablační linie, incize pro vstup do síní). Katetrizační ablace má nezastupitelnou roli v léčbě recidiv i proto, že se jedná o arytmie obtížně zvladatelné farmakologicky.
Soubor pacientů a metodika: předkládáme výsledky krátkodobého sledování 83 pacientů po katetrizační terapii pro recidivu AFib/AT vzniklých po chirurgické léčbě pro tyto arytmie, kteří byli na našem pracovišti léčeni v letech 2010 až 2014. Práce se zabývá úspěšností ablace pro recidivy arytmií a typy arytmií, které recidivovaly.
Výsledky: akutní úspěch ablace jsme zaznamenali u cca 85% pacientů. Při 12 měsíční kontrole bylo přes 70% pacientů bez známek recidivy arytmie (symptomy nebo dokumentovaná arytmie), ve 24.měsíci pak téměř 60%. V případě pravidelné síňové tachykardie se v přes 40% případů jednalo o tachykardii z pravé síně. U 1/3 pacientů se během ablace se vyskytl více než jeden typ arytmie (verze v jinou arytmii během ablace nebo inducibilita další arytmie). Většina pacientů s časnou recidivou síňové tachykardie měla i recidivu pozdní (většinou do ½ roku).
Závěr: ablační terapie recidiv arytmií po chirurgické léčbě je efektivní a velmi důležit způsob řešení hlavně pro jejich rezistenci k farmakoterapii. Úskalím však zůstávají arytmie v terenu těžce fibroticky postižených síní (asignálové síně), kde je i ablační řešení velmi obtížné.