Cíl: Různé tvary komorové tachykardie (KT) z pravé komory (PK) naznačují dva odlišné zdroje KT a zvyšují podezření na strukturální postižení srdce. Doposud nebyl popsán jeden fokální zdroj idiopatické KT z distálního úseku pravého Tawarova raména (PTR), který by se manifestoval jako 2 typy KT v důsledku alternujícího výstupu z jednoho zdroje.
Kazuistika: Prezentujeme případ 23 letého muže s anamnézou symptomatické incesantní repetitivní setrvalé nebo nesetrvalé komorové tachykardie (KT). Střídavě se objevovaly dva typy KT tvaru blokády levého Tawarova raménka (BLTR) navzdory antiarytmické léčbě. Při echokardiografii a magnetické rezonanci srdce nebylo zjevné žádné strukturální postižení srdce. Na první pohled naznačovaly alternující typy KT s QRS komplexem pozitivním buď ve svodech I, aVL (typ 1 KT) nebo ve svodech II, III, aVF (typ 2 KT) odlišné zdroje arytmie.
Při elektrofyziologickém vyšetření nebyly nalezeny žádné abnormality AV vedení kromě inkompletní BPTR. Při elektroanatomickém mapování nebyly žádné voltážové abnormality PK, a nejčasnější aktivace při mapovaném typu 2 KT byla lokalizována do septa v místě úponu trabekuly septomarginalis (TSM) podle intrakardiálního ultrazvuku. Příznivý pace-mapping pro oba typy KT byl nalezen bezprostředně pod úponem, respektive nad úponem TSM. Iniciální ablací pod úponem TSM eliminovala typ 1 KT, zatímco typ 2 KT byl definitivně odstraněn ablací nad úponem TSM v místě s distálním potenciálem PTR. KT nerecidivovala po dobu 12 měsíců sledování.
Závěr: Alternující výstup aktivace z jednoho idiopatického fokálního zdroje v distálním BTR směrem pod nebo nad úpon TSM může imitovat dva odlišné typy KT ze zdánlivě vzdálených arrytmogenních zdrojů. Úspěšná ablace tohoto zdroje je možná, případná záměna s KT při strukturálním postižení srdce by mohla vést k nesprávné a potenciálně škodlivé indikaci ICD.